• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bakanlığa Bildirimde Bulunma Sorunları

İşverenimi hayati tehlikeden dolayı bakanlığa bildirdim.

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Desan Deniz İnş. San. A.Ş.
Arkadaşlar bildiğimiz üzere İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİĞine göre tedbirlerin alınmadığı taktirde bakanlığa raporlama işinde sıkıntılar yaşanıyor.

( İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

MADDE 8 – (1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) İşyeri bina ve eklentilerinde, çalışma metot ve şekillerinde veya iş ekipmanında çalışanlar açısından yakın ve hayati tehlike oluşturan bir husus tespit ettiğinde işverene bildirmek, gerekli tedbirler işveren tarafından alınmadığı takdirde durumu Bakanlığa rapor etmek.)

Şimdi sorsam işverenini bakanlığa şikayet eden varmı diye bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kişi çıkar şikayet ettim diyen. Aslında çokta haklılar bakanlığa şikayet ediyorsun da ne değişiyor ki...

Biz yaşadık gördük.
Hayati tehlikenin olduğu bir yerde işverene alınması gereken önlemler hakkında bildirimde bulunduk işveren boşver benim sorumluluğumda diyerek işi geçiştirdi. İşi durdurduk çalışmaya devam etti ve bizde bakanlığa şikayet ettik.
Şikayet sonucunda uygun düzenlemeler yapılarak teftiş için personel göndereceklerini söylediler ve bekledik. Aradan 2 ay geçti oradaki o iş bitti ve bir tane personel geldi "Bakanlığa bulunduğunuz bildirim için geldim" dedi. Şaka gibi...

Arkadaşlar 2 ay kısa bir süre değil böyle bir durumda yani hayati tehlike konusundan bahsediyorsak gelmesi gereken zaman en fazla 2 saat olmalı belki o bile çok geç... Bazı arkadaşların sırf bundan dolayı bildirimde bulunmadığını biliyorum.

Sonuç olarak müfettiş geldi iş bitmiş diyerekten bir rapor hazırladı gitti.
Bakanlığın bu işe el atarak müfettişlerinin sayısını arttırması gerekiyor ki bizlerde işimize daha uygun çalışalım, bildirimlerde bulunalım...

Anketi tamamlayarak kaç kişinin bildirimde bulunduğuna bakalım.