Bir Gün Işe Gelmezsem Ne Olur?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

  1. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    – Bir gün izinsiz ve mazeretsiz gelmeyen işçi haftalık çalışma süresi 45 saati dolduramadığı için hafta tatili ücretine hak kazanamaz.

    – İşe gelmemesi, iş yerinde iş akımını önemli ölçüde olumsuz etkilemiş ise işverenin işçinin iş sözleşmesini feshetmesi mümkündür. Bu durumda işçinin o işyerinde 1 yıl veya daha fazla çalışması varsa kıdem tazminatı ödenmelidir. Ayrıca, 4857 sayılı İş Kanunu 17. Maddesi uyarınca fesih ihbar öneli verilmeli veya ihbar tazminatı ödenmelidir . İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi halinde ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeksizin iş sözleşmesi feshedilebilir. (4857 sayılı Kanun madde 25/2)

    24.03.2016
    http://www.muhasebenetwork.com/bir-gun-ise-gelmezsem-ne-olur.html
     
    Fatih Özcan bunu beğendi.