Duyuruyu Kapat
Sayın Ziyaretçi,

Sizde sitemize katılarak aşağıdaki hizmetlerimizden tamamen ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Bilgi alışverişinde bulunabilir
Kütüphaneden faydalanabilir
Firma tanıtımınızı yapabilir
Videolar bölümüne abone olabilir
Etkinlikleri takip edebilir
Yeni insanlar ile tanışarak iş ağınızı genişletebilirsiniz.

Misafirlerimiz sitemizde yayınlanan yazıları özgürce okuyabilirler fakat yüklenmiş olan dosyalara erişimleri yoktur.

SİTEYE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Çatı Üzeri Ges’lerin Yıldırımdan Korunması

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  1.849
  [​IMG]

  Yıldırım riski, arazi kurulumlarında olduğu gibi çatı üzeri GES'lerde de önlem alınmasını gerektiriyor. Yılkomer, çatı üzeri GES'lerin yıldırımdan korunması konusunda hazırladığı faydalı içeriği sizlerle paylaşıyoruz.

  Çatı üzeri ve arazi kurulumlarında yıldırımdan korunma tasarımları benzerlik gösteriyor. Bu noktada panel arkası kurulumlarda gölge faktörünün de hesaplanması gerekiyor.

  Yuvarlanan küre metoduna göre yapılan sistemlerde ise çit ve köşe noktalar eş potansiyel bağlantı düşünülerek yakalama uçlarının konumlandırılması için en ideal alanlar olarak karşımıza çıkabiliyor.

  Koruma açısı oluşturma yönteminde ise panel arkalarına yerleştirilen yakalama uçlarının koruma açıları panelleri koruma kapsamına alması gerekiyor. Bu durumda ‘s’ koruma mesafesi dikkate alınıyor.

  Risk analiz programlarıyla da gerçekleştirebilecek risk analizi lokasyon bilgisi, zemin etüt bilgisi, tesis boyutları, tesis çevresinde yer alan OG ve AG hatları, tesis etrafındaki yapılar, tesis çevresindeki dağlık alanlar, yıldırım gelme açısı, bölge yıldırım yoğunluğu gibi verileri kapsıyor. Bu veriler sonucunda santralin kurulacağı alanın yıldırım risk hesabı yapılmış oluyor.

  Hesap sonucunda karşımıza 4 seviye çıkıyor. Seviye I, II, III, IV olarak sıralanan risk tablosu bize koruma açılarını ve yuvarlanan kürelerin yarıçapını veriyor. Yuvarlanan küre metodunda kullanılacak yarıçap risk analizi ile direk kıyaslanıyor. (IEC 62305 standardı sunulan tabloda da görülüyor.)

  Dış yıldırımlık sistemlerinde paralel olarak inişi yapılan çıplak bakırlar yerine tek izoleli paratoner iniş iletkeni sistemde kullanılabilir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak özellikle Almanya’da çıplak bakır inişler artık tercih edilmiyor.

  Tesisat ve yapı güvenliği için izoleli yıldırım iniş iletkenlerini tercih edilebilir. Özellikle yanıcı ve patlayıcı tesislerde, hastanelerde, okullarda, endüstriyel tesislerde, data ve bilgi kaybının çok önemli olduğu bilgi işlem merkezlerinde kuplaj etkileri sonucu sistemlerin zarar görmemesi ve yangın riskine güvenli sistemler sağlar.

  http://www.solarbaba.com/yilkomer/cati-uzeri-ges-lerin-yildirimdan-korunmasi
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.