• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Çift Kol Nakli Yapılan Işçi, Hayata Yeniden Tutundu

Çift Kol Nakli Yapılan İşçi, Hayata Yeniden Tutundu
24 Ağustos 2015 Pazartesi 11:34
İş kazasında kollarını kaybeden Cihan Topal, yapılan çift kol nakliyle hayata yeniden tutundu.

cift-kol-nakli-sayesinde-hayata-yeniden-merhaba-7623776_x_7794_300.jpg

Aydın'da yaşayan ve iş kazasında kollarını kaybettikten 2 yıl sonra Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen çift kol nakli ile hayata tutunan 34 yaşındaki Cihan Topal, en çok çocuklarına sarılıp başlarını tekrar okşayabildiğine seviniyor. Aydın'da 2008 yılında tarlada çalışırken iki kolunu silaj makinesine kaptıran Topal, Akdeniz Üniversitesi'ne kol nakli için müracaat etti. Topal'ın beklediği sevinçli haber, 2 yıl sonra geldi.

TÜRKİYE'DE İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Muğla Milas'ta ikamet eden ve trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel'in ailesi tarafından bağışlanan kollar, umutsuzluk içerisindeki Topal'ın yüzünü güldürdü. Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen çift kol nakli başarıyla sonuçlandı ve hayata genç yaşta veda eden gencin kolları Topal'da yeniden hayat buldu.

cift-kol-nakli-yapilan-isci-hayata-yeniden-7623776_2938_m.jpg

ARTIK ÇOCUKLARINA SARILABİLİYOR

Topal, 2 yıllık fizik tedavinin ardından kollarını rahat bir şekilde kullanmaya başladı. Tüm kişisel ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen, araba ve motosiklet kullanan Topal'ı en çok mutlu eden ise elinden tutup gezdirebildiği çocuklarına sarılıp onları okşayabilmesi oldu.

"ALLAH BİR KAPIYI KAPATIRSA DİĞERİNİ AÇIYOR"

Umurlu Mahallesindeki evlerinde eşi Fatma, 8 yaşındaki kızı Necile ve 1 yaşındaki oğluÖmer Özkan ile mutlu bir hayat süren Cihan Topal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazanın ardından kolsuz olarak geçirdiği 2 yılın büyük acılar verdiğini, kol naklinin ardından adeta yeniden doğduğunu söyledi.

"OĞLUMA DOKTORUMUN İSMİNİ VERDİM"

Kollarını yeniden kullanmasını sağlayan sağlık ekibine şükran borçlu olduğunu, oğluna nakli gerçekleştiren doktorunun ismini verdiğini anlatan Topal, duygularını şu şekilde dile getirdi: "Kaza sonrasında 2 yılı büyük zorluk ve umutsuzluk içinde geçirdim. Kollarımın olmadığı dönemde en çok istediğim, çocuğumun elinden tutup parka, okula götürebilmek, başını okşayıp sevebilmekti. Çok dua ettim. Yüce Rabbim'den isterseniz muhakkak veriyor. Şimdi pazardan alışverişimi yapabiliyor, çocuklarımı kucağıma alıp sevebiliyor, araba, motosiklet, telefon, bilgisayar kullanabiliyor, tüm ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Allah bir kapıyı kapatırsa diğerini açıyor. Yeter ki sabredip, şükredelim."

cift-kol-nakli-yapilan-isci-hayata-yeniden-7623776_4812_m.jpg

Kendisi gibi kol veya diğer organ nakli bekleyen çok sayıda insanın bulunduğuna işaret eden Topal, toplumu organ nakli konusunda duyarlı olmaya davet etti.

"KİMSE 'BENİM BAŞIMA BİR ŞEY GELMEZ' DEMESİN"

Yaşadıklarının ardından organ naklinin önemini fark ettiğini, tüm organlarını bağışladığını, çeşitli toplantılara katılarak halkı organ nakli konusunda bilinçlendirmeye çalıştığını anlatan Topal, şunları söyledi: "Ben bugün çocuklarımın ellerinden tutabiliyor, yemeğimi yiyebiliyor, bir bardak suyu alıp kendim içebiliyorsam, bunların hepsini önce Rabbim'e, daha sonra organ bağışında bulunan aile ile nakli gerçekleştiren ekibe borçluyum. Kimse, 'benim başıma hiçbir şey gelmez' demesin. Bir dakika veya yarım saat sonra ne olacağımızı bilmiyoruz. Şu anda sağlıklı olan kişiler belki de birer engelli adayıdır. Bunu bilemiyoruz. Bunun için toplum organ bağışı konusunda mutlaka duyarlı olmalı. Böylelikle mağdur bir şekilde nakil bekleyen insanların yüzü güldürülmeli."

Topal, genç yaşta hayatını kaybeden Fatih Demirel'in Milas'taki ailesi ile sık sık görüştüklerini, onlara minnettar olduğunu sözlerine ekledi.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Moderatörün son düzenlenenleri: