Çırakların, Stajyer Öğrencilerin Geçirdiği Kaza, Iş Kazası Kapsamında Mıdır?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

  1. Fatih Özcan

    Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

    Mesajlar:
    1.105
    3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre, “… aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun iş kazaları ve meslek hastalıkları… hükümleri uygulanır” (m. 25/IV). Dolayısı ile bunların uğradıkları kaza da iş kazası sayılır.

    5510 sayılı Yasanın 5. maddesinin (b) hükmüne göre de, iş sözleşmesi ile çalışmamakla birlikte 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası hükümleri uygulanır. Aynı madde hükmü, meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında zorunlu staja tabi tutulan öğrenciler hakkında da iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümlerinin uygulanacağını belirtmekledir.

    Kaynak : ismahkemesi
     
    Orhan YILMAZ bunu beğendi.
  2. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Bildiğim kadarı ile Stajyerler öğrenciler ve çıraklar için SGK'ya yatırılan primler sağlık kapsamında olmadığı sadece iş kazası ve meslek hastalıklarında geçerli olduğunu biliyorum...