• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çocuk Yardımı Ödenmek Zorunda Mı?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Çocuk yardımı ödenmek zorunda mı?
16 Eylül 2015 / 10:35 Çocuk yardımı ödenmek zorunda mı?

İş Kanunu’na göre, çalışanlara asgari ücretten düşük ücret ödenemez. Bununla birlikte çalışan ile yapılmış iş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde ek menfaatler düzenlenmiş olabilir. Eğer bu yönde bir düzenleme yok ise; çocuk, aile ya da başka bir yardım ödenmesi zorunlu değildir. İş sözleşmesinde ya da toplu iş sözleşmesinde sağlanan ek menfaatlerden biri de genellikle çocuk yardımıdır. Çocuk yardımı ödemesinin gelir vergisi ve sigorta primi istisnaları bulunmaktadır.

Sigorta prim indiriminden yararlanılabilmesinin şartlar İşveren Uygulama Tebliği’nde açıklanmıştır.

Sigortalının hizmet akdinin devam etmesi şartıyla ve fiilen çalışmasının olup olmadığı üzerinde durulmaksızın çocuklar için aşağıdaki şartlar sayılmıştır.

1- Sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı sayılmamalı,
2- Kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olmalı,
3- 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Meslekî Eğitimi Kanunu’nda belirtilen aday çırak, çırak ya da işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış olmalı ve
4- Evli olmamalı,

Sigorta primi istisnası en fazla iki çocuk (iki çocuk dâhil) için yararlanılabilmektedir. SSK sigortalılar için yapılacak yardım çocuk başına bu tutar aylık asgari ücretin %2’si’dir. Bu tutar 2015/2. dönem için 25.47 TL’dir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!