Çocuklarda (1-8 Yaş) Diş Kalp Masajı Ve Yapay Solunum Nasıl Yapılır?

Konu, 'İşyerinde Sağlık ve İlkyardım Eğitimi' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

• İlk yardımcı kendisinin ve hasta/yaralının güvenliğinden emin olmalıdır.
    • Çocuğun omuzlarına hafifçe dokunarak ve “iyi misiniz” diye sorarak bilinci kontrol edilir. Çocuğun bilinci yoksa ve çevrede birileri varsa 112 aratılır. İlk yardımcı yalnız ise; 30:2 göğüs basısının 5 tur uygulamasından sonra 112 aranır.
    • Çocuk sert bir zemin üzerine yatırılır.
    • Çocuğun sıkan giysileri gevşetilir.
    • Ağız içi kontrol edilerek varsa yabancı cisimler temizlenir,
    • Hava yolunu açmak için bir elini hasta/yaralının alnına, diğer elinin parmak uçlarıyla çenesinden tutarak geriye hafifçe iterek solunum yolunun açılması sağlanır.
    • Çocuğun solunum yapıp yapmadığı Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile 5 saniye süre ile kontrol edilir.
    • Soluk alıp vermiyorsa ilk yardımcı alnının üzerine koyduğu elin baş ve işaret parmağını kullanarak Hasta/yaralının burnunu kapatır,
    • Baş geriye doğru eğilmiş pozisyonda iken ilk yardımcının ağzı hasta/yaralının ağzını içine alacak şekilde yerleştirilir,
    • Eğer solunum yoksa çocuğun göğsünü yükseltmeye yarayacak kadar her biri 1 saniyenin üzerinde 2 kurtarıcı nefes verilir, havanın geriye çıkıp çıkmadığı kontrol edilir,
    • Kalp basısını uygulamak için göğüs kemiği ortalanarak (göğüs kemiğinin üst ve alt ucunun ortası) göğüsün merkezi tespit edilir,
    • Bir elin topuğu göğsün merkezine yerleştirilir (Çocuk yetişkin görünümündeyse yetişkinlerde olduğu gibi iki el ile kalp basısı uygulanır.)
    • Parmaklar göğüs kafesiyle temas ettirilmeden, dirseği bükmeden, göğüs kemiği üzerine vücuda dik olacak şekilde elin topuğu yerleştirilir.
    • Göğüs kemiği 2,5-3 cm aşağı inecek şekilde (yandan bakıldığında göğüs yüksekliğinin 1/3’ü kadar) bası uygulanır,
    • Çocuklarda bası uygulamasını dakikada 100 bası olacak şekilde ritimle uygulanır,
    • Hasta/yaralı çocuğa 30 kalp basısından sonra 2 solunum olacak şekilde (30:2) uygulama yapılır
    • Temel yaşam desteğine çocuğun yaşamsal refleksleri veya tıbbi yardım gelinceye kadar kesintisiz devam edilmelidir.
    Kaynak : TEMEL İLK YARDIM UYGULAMALARI EĞİTİM KİTABI

Enver Çığşar bunu beğendi.