• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Depo Güvenlik Açısından Top 10 Tehlikeler Ve Bunların Nasıl Önlenebileceği?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Ağır Ekipman Kazaları
imagesCALDD1GI.jpg

Depolarda forklift benzeri ağır ekipman ile her gün çalışan operatörler, bu tür araçların kullanımında çok rahat davranma eğiliminde olabilirler. Operatör makinenin tehlikesini hafife almaya başlarsa bu durum çok tehlikeli olabilir.

Tüm çalışanların forkliftlerin veya diğer depo kullanım araçlarının potansiyel tehlikelerini anladıklarından emin olunuz ve asla rahat davranma eğilimine girmemelerini sağlayınız. Herhangi bir makine kullanırken tedbirli ve dikkatli olunmalı. Her zaman ekipman için bulunan özel talimatları uygulayın ve bir forklift kaza olasılığı durumlarından kaçının.

Kaymalar ve Düşmeler
Kayma kolayca önlenebilir çok yaygın bir depo tehlikesidir. Deponuzdaki çoğu kayma ve düşme tehlikesini önlemek için, aşağıdaki faktörleri ortadan kaldırmalısınız:

• Talaş gibi gevşek malzemeler
    warehouse_wrong.jpg

• Sıvılar

• Gereksiz çıkıntı ve tümsekler

• Zemindeki koruyucu muhafazalar

• Karanlık alanlar
Kaymaz zemin bant uygulanması depo güvenliğini sağlamak için esastır.

Düşme – İşyeri kazalarının büyük bir çoğunluğunun sebebi düşme kaynaklıdır. Siz ve çalışanlarınızın için düşme tehlikesi, sadece zemin seviyesinden üzerinde çalışmasanız bile, her zaman mevcuttur. Depo çalışanları arasında kayma ve düşme yaralanmaları yaygın bir nedenidir.

Yükleme rampaları çevresinde çalışırken, eğitiminizi hatırlayın ve etrafınızdakilerin farkında olun. Ayrıca, büyük zemin kot farklarının bulunduğu bölgelerde uygun koruma/korkuluk kullanımı esastır. Katlar arasında büyük bir düşüş olduğunda Ayrıca, uygun koruma korkuluk gereklidir. Bu korumaların kullanımı ve gerekliliği ile ilgili bilgiyi ilgili bölümümüzde bulabilirsiniz.

Yangınlar – Bir yangın tüm deponuzu tehlikeye atabilir, ama bu depo tehlikesi en önlenebilir kazalar arasında yer almaktadır. İnşaat izinleri, açıkça işaretlenmiş çıkışlar, tahliye stratejileri ve yangın söndürücü yasalar yangınları önlemek için mevcuttur. Yine de, yangınlar çok yaygın olmakla birlikte sürekli önleme bilincini gerektirir. Önlem için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekir:

• Eski ara kabloları gibi aşınmış ve koruyucusuz kabloları
  • Sızıntı yapan yanıcı sıvı ve gazlar

• Halının altından geçen elektrik kabloları
Ezilmeler – OSHA haftalık ölüm / felaket raporuna göre, her ay iki işçi iş yerinde ezilerek hayatını kaybetmektedir. Matkaplar ya da pres gibi makinelerin kullanımı ile ilgili yeterli eğitim verilmelidir. Yükleme rampalarında istif aracı ve forklift gibi araçların hareketlerine dikkat ediniz. Ayrıca, çalışanlar üzerine düşebilir ağır malzemelere dikkat edilmesi gerekir.

Zararlı Maddelerle Maruz Kalmak – Asbest gibi sert kimyasallar bir işyeri için ciddi tehlike arz etmektedir. Çalışma koşullarının uygun olmadığını hisseden herhangi bir çalışan, inceleme isteyebilir. Her zaman çalışanların sağlığına dikkat edildiğinden emin olmalısınız.

ta8an_agkal5-customsize_644596.jpg

Ergonomi – Her depo çalışanı vücuduna dikkat etmelidir. Sürekli kötü muamele ağrı ve yaralanmalara yol açacaktır. Sırt ve ayak ağrısı gibi yaygın depo problemlerine yönelik çeşitli çözümler mevcuttur. Ayrıca, çalışanlarınızın her zaman uygun kaldırma tekniklerinin önemini anladığından emin olmalısınız.

Hareketli Parçalar– Her zaman uyarı etiketlerine dikkat edilmelidir. Hareketli parçaların bulunduğu makineler yaygın bir işyeri tehlikesidir.. Yanlış kullanıldığında, bir makine ciddi kalıcı yaralanma ve ölüme neden olabilir.

Düşen Nesneler – Yüksek platformlarda ve raflarda nesnelerin istiflenmesi yaygın bir elleçleme uygulamasıdır. Yükün kaymasını veya raflardan nesnelerin düşmesini engellemek için ağır yükleri her zaman düzgünce istiflemeniz gerekmektedir

Güvenlik Eğitimi Eksikliği – Uygun eğitim olmadan, bir depo tam verimli olarak çalışamaz. Birçok depolarda para kazanmak için kapsamlı eğitim alınması atlanmaktadır. Bu seçim, akıllıca olmayıp işçilerin tazminat davası veya yasal para cezalarına neden olacaktır.

Güvenli bir depo verimli bir depodur. Bir numaralı iş yeri kaza sebebi uygun eğitim alınmamasıdır. 5S gibi sistemleri uygulayarak çalışanlarınız için güvenli bir ortam aşılamak en iyi yoldur.

5S sistemi uygulaması için gerekli olan bu temel kılavuz, çalışma koşullarını iyileştirmesi için, atıkların ve iş yeri tehlikelerinin ortadan kaldırılması önemini özetliyor. Ancak 5S gibi bir sistemin uygulanması tek adım değildir. Deponuza ait eğitim ve güvenlik malzemelerinin düzenli olarak gözden geçirilmesi, sistemin etkinliğini sağlamak için tek yoldur.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!