• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Devamsızlık Nedeniyle Işten Çıkarılan, Ihbar Ve Kıdem Tazminatına Hak Kazanır Mı?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
İki yıldır çalıştığım şirketten bu gün çıkarıldım. Nedeni ise hafta tatilinden sonraki Pazartesi ve Salı günleri işe gidememem. Şirket sahibi benim çıkışımı istedi ve arkadaşım işten çıkarılma sebebimin madde 29 olduğunu söyledi. Kıdem tazminatı ve diğer tazminatlarımı alabilecek miyim? Yoksa dava mı açmam gerekiyor? 2 yıl aynı işyerinde çalıştım. Fakat sigortam 1 yıllık.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri hallerin sayıldığı (II) numaralı bendinin

(g) alt bendine göre, işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü ya da bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi, işverene iş sözleşmesini bildirim (ihbar) süresine uymaksızın haklı nedenle fesih hakkı verir. Bu durumda işçi ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanamaz. Ancak işçinin devamsızlık nedeniyle işten çıkarılabilmesi için devamsızlığının haklı bir sebebinin olup olmadığının işçiden sorulması gerekir.
29 no.lu işten ayrılma nedeni, iş sözleşmesinin işveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle feshini ifade ediyor. Yani işverenden izin almaksızın ve haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işi günü (hafta sonundan sonraki Pazartesi ve Salı günleri iş günüdür) işe gitmediğinizden iş sözleşmeniz haklı nedenle feshedilmiş. İşe gitmemeniz/gidememeniz haklı bir sebebe dayanmıyorsa, işverenin işten çıkarması karşısında yapabileceğiniz bir şey yok. İhbar ve kıdem tazminatı da ödenmez. Ancak işe gidememeniz haklı bir sebebe dayanıyorsa, bu durumu her türlü belge ile ispatlamak koşuluyla, feshin gösterilen sebebe uygun olmadığı iddiası ile iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Ayrıca bir yıl sigortasız çalıştırılmanız için de “Hizmet tespit davası” açabilirsiniz.

ozdogrular.com

09.03.2017

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!