• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Doğalgaz Tesisatçılığı Mesleki Eğitimi Nedir?

Meslek Elemanı Tanımı

İş sağlığı ve güvenliği kuralları çerçevesinde ısıtma ve Doğalgaz Tesisat işlerini gerektiği gibi yapabilen kişidir.

Giriş Şartları

• İlköğretim mezunu olmak veya okuma yazma bilmek,
  • Meslek işlerini yapabilecek nitelikte bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak,
  • Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilmek için sağlık raporuna sahip olmak.
İstihdam Alanları

Mesleki yeterliliklerini kazanan bireyler başta tesisat teknolojisi ve iklimlendirme işleri olmak üzere pek çok sanayi kolunda ısıtma ve Doğalgaz Tesisat işlerini yapabilirler.

Eğitim Öğretim Ortamları Ve Donanımları

• Mesleki eğitimler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurumlar tarafından ve sektördeki işletmeler tarafından verilmektedir.
  • Program uygulamasında tercihen sektör deneyimi olan Usta öğreticiler yer almalıdır.
  • Programın uygulanabilmesi için tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı donanımları ve ekipmanları gerekmektedir.
Belgelendirme

• Doğalgaz tesisatçısı mesleki eğitim programında amaç, meslek elemanlarının sahip olması gereken yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitimler vermektir.
  • Program bitiminde eğitimin tamamı ve bireylerin kazandığı yeterlilikler belgelendirilir. Bu belgeler ilgili mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir
  • Gelecekte meslek değiştirmek için eğitim almak isteyen bireylerin, bu eğitimlerde kazandığı yetkinlikler değerlendirilecektir.
  • İkinci meslekteki fark eğitimini tamamlayanlar, bu meslekte kendini geliştirebilecektir.
  • Mesleki eğitim programından ayrılan bireyin kazandığı yeterlilikler belgelendirilecek ve gerektiğinde sertifika programlarında değerlendirilecektir.
  • Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler, sertifika almaya hak kazanır ve işyerlerinde çalışabilir.
Eğitim Süresi

• Doğalgaz tesisatçılığı mesleki eğitimi süresi 80/ 40 saat olarak planlanmıştır.
  • Eğitim süresi okul, işletme ve bireysel öğrenme için dağılım gösterir.
Kursiyer Kazanımları

• Doğalgaz tesisatçılığı mesleki eğitimi programı sonunda meslek ile ilgili olarak kursiyer;
  • Saç işçiliği, çelik, bakır, plastik ve alüminyum boruları montaja hazırlar ve monte edebilir.
  • oksi asetilen ve elektrik Ark kaynağı ile boru kaynağı yapmayı bilir,
  • Kat kaloriferi tesisatı ve ısıtıcı montajları yapmayı bilir,
  • Kazan dairesi tesisatı çekebilir,
  • Boyler ve şalter bağlantılarını yapabilir,
  • Doğalgaz kolon hattını döşer,
  • Daire içi boruları döşer,
  • Sayaç montajı yapar,
  • Ayrıca yakıcı cihazların montajını yapmayı da bilir,
  • Yakıcı cihazların montajı, bacalı cihazların montajı kumanda elemanlarının montajı ve elektrik bağlantılarını yapabilir.

26 Nisan 2016
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!