• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Elektrik Bakımcı Mesleki Eğitimi Nedir?

Meslek Tanımı

Düzenli ve arızasız çalışabilmesi için, elektrik ekipmanları ile ilgili bakım kontrol ve onarım işlerini yapan, bu bakım ve kontrol işlemlerini iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun şekilde gerçekleştiren kişilerdir. Elektrik bakım işçileri, elektrik ile ilgili ünitelerin iş tanımları ve teknik gereklilikleri hakkında bilgi sahibidirler.

Giriş Koşulları

• İlkokul mezunu olmak ya da okur yazar olmak,
  • Mesleği icra edebilmek için bedensel ya da fiziksel herhangi bir engel bulunmamak,
  • Tehlikeli ya da çok tehlikeli işlerde çalışabilir raporu bulunmak.
İstihdam Alanları

Meslek ile ilgili gerekli kazanımları elde eden bireyler, elektrik üretim tesislerinde; çimento, cam, hazır beton, seramik, maden, toprak gibi sanayi kollarında elektrik bakım bölümünde çalışabilirler.

Eğitim Öğretim Ortamı Ve Donanımları

• Mesleki eğitimler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce yetki verilen kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir.
  • Programın eğitimini verilebilmesi için elektrik üretim tesisi standart donanımları ile gerekli ekipmanlar bulunmalıdır.
Belgelendirme

• Sertifika programının amacı mesleğin gerektirdiği yetkinliklere sahip eleman sağlamaktır. sertifika öğretim programı boyunca kişiler tamamladıkları modüller ve eğitimin tamamı için belge alabileceklerdir.
  • Program sonunda meslek ile ilgili yetkinlik sahibi olan kişilerin aldıkları belgeler, mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilmektedir.
  • Kişiler ilerideki dönemlerde meslek değiştirmek yada yaptıkları mesleğin ilişkili olduğu farklı mesleklere geçmek isterlerse bu eğitim programı çerçevesinde kazandıkları yeterlilikler değerlendirilecektir.
  • İki meslek arasındaki fark modülünün tamamlayan kişiler, diğer meslekte kendini yetiştirebilecektir.
  • Programdan ayrılan kişilerin kazandığı yetkinlikler belgelendirilecek, istenildiğinde farklı sertifika programlarında değerlendirilecektir.
  • Mesleğin gerektirdiği yeterliliklere sahip olan kişiler sertifika almaya hak kazanır.
Eğitim Süresi

Elektrik bakımcı mesleki eğitim programının toplam süresi 80 / 40 saattir eğitimler modülleri ayrılmış olarak verilmektedir.

Kursiyer Kazanımları

• Elektrik mesleki eğitim programı sonunda meslek ile ilgili olarak kursiyer şu bilgileri ve yetkinlikleri kazanacaktır.
  • Ekipmanları arızalarını giderebilecek,
  • Elektriksel arızaları giderebilecek,
  • Elektrik ekipmanlarının bakımlarını ve onarımlarını yapabilecek ve ilgili kayıtları tutabilecek,
  • Motor ve trafolarda kullanılan yağ değişimlerin yapabilecek,
  • Elektrik tesisatı, elektromekanik taşıyıcılar ve havai hatların bakım onarım işlemlerini gerçekleştirebilecek,
  • Kaldırma ekipmanlarından olan; vinç, caraskal, hupzug, kriko gibi aletleri kullanabilecek,
  • El aletleri ile elektriksel ölçü aletleri hakkında bilgi sahibi olacak ve kullanabilecek,
  • Bobinaj işleri yapabilecek,
  • Fabrikadaki üretim üniteleri ile ilgili kalite ve iş güvenliği yönetim sistemleri hakkında bilgi sahibi olacak,
  • Otomasyon sistemlerinin arızalarını tespit edebilecek ve saha ekipmanlarındaki arızaların giderilmesi sağlayabilecek,
  • Otomatik kumanda sistemleri hakkında bilgi sahibi olacak ve bunların bakımlarını yapabilecek,
  • Yüksek gerilim ve orta gerilim hakkında yapılması gereken işlemleri yetkisi olduğu kadarıyla uygulayabilecek,
  • Mesleğin gerektirdiği her türlü işlemler hakkında bilgi ve beceri sahibi olabilecektir

19 Nisan 2016
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!