Emekli Istihdam Eden Işveren Zarar Eder/raporlu Işçinin Işten Çıkarılması

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

  1. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Emekli istihdam eden işveren zarar eder/raporlu işçinin işten çıkarılması

    [​IMG]
    Vedat İlki

    Emekli çalıştıran işverenler teşvik yönünden sıkıntı yaşar.Bunun nedeni teşvikler emeklileri kapsamaz genelde uygulamada yer bulan %5 teşvik dahil ,teşviklerin çoğunda SGDP prim ödeyenler teşvik dışı tutulmuştur.

    SGK ESAS TABAN GÜNLÜK MATRAH
    42,45
    TABAN MATRAH
    1273,50
    %5 TEŞVİK
    63,68

    SGK ESAS TAVAN GÜNLÜK MATRAH
    275,93
    TAVAN MATRAH
    8277,90
    %5 TEŞVİK
    413,90


    Tabloya baktığımızda A işverenliği 10 Emekli çalıştırması halinde 5 tanesi taban ,5 tanesi tavan olması halinde 5×63,68=318,40 TL.,5×413,90=2069,50 TL. olmak üzere 10 kişiden aylık 2.387,90 TL kayıp yaşacaktır.

    Bu durumu son yıllarda gören bir çok işveren emekli işçi istihdamını sonlandırmaya başlamıştır.


    **

    RAPORLU İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILIR MI?

    Özellikle işverenler raporlu işçinin işten çıkarmak istemesi bazen olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

    İşçi hakkını arama adına ÇSGB bağlı Çalışma ve İş Kur İl Müdürlüklerine ,ALO 170 şikayet etme yolunu deniyor.

    Bu işlemlerde bürokrasinin artmasına neden olurken ,hem çalışan hem de işverenler mağduriyet yaşamaktadır.

    Çalışma hayatında işveren yanında çalışan işçilerin hastalanıp ,sağlık raporu alarak geçici iş göremezlik parası aldıklarını görmekteyiz.

    Zaman zaman hatalı uygulamalara şahit oluyoruz.

    Uzun süreli rapor alan işçinin çıkışı yapılırken tazminat vermeye yanaşmayan işverenlere de rastlamaktayız.

    Uygulamada hatalar yapılsa da işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alma hakları ortadan kalkmaması gerekir.

    Bu işin formülü var.

    Raporlu işçinin işten çıkarılabilmesi işyerindeki çalışma süresi ve sağlık raporundaki süre ile ilgilidir. Raporlu işçinin işten çıkarılabilmesi için işçinin ihbar süresine altı hafta ekleniyor.
    İşten çıkarma şartları
    Altı hafta + ihbar süresi formülü uygulanıyor.

    İşçinin İhbar Süreleri Kanunda Yer Almıştır.

    Süreli fesih

    Madde 17 – Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

    İş sözleşmeleri;

    1. a) İşi 6 aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 2 hafta sonra,
    2. b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra,
    3. c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra,
    4. d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak 8 hafta sonra, feshedilmiş sayılır. Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.
    Bu durumda raporlu işçinin kıdem süresine göre;

    a.)6 ay az ise;2+6=8 hafta

    b.)6ay-1,5 yıl ise 4+6 =10 hafta

    c.)1,5 yıl-3 yıla ise 6+6=12 hafta

    d.)3 yıl ve fazla ise 8+6=14 hafta

    Bu süreler dolduktan sonra işveren isterse işçiyi işten çıkarabilir.
    Örnek:İşçi Mehmet Bey, bir yıldır çalıştığı işyerinden ameliyat olması sonucu 80 günlük sağlık raporu almıştır. İşveren Mehmet Bey’i ne zaman işten çıkarma hakkına sahip olur.
    Mehmet Bey yukarıdaki tabloya baktığımızda (b) göre 10 haftalık süresi 70 gün sonra dolmaktadır. İşveren isterse Mehmet bey’i 70. günden sonra işten çıkarabilir. Mehmet Bey, 70. gün dolmadan işten çıkarılırsa işveren bekleme süresine uymadığı için ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Hastalığından dolayı Mehmet Bey, 70 gün dolduktan sonra veya dolmadan işten çıkarılırsa her durumda kıdem tazminatına hak kazanır. Mehmet Bey’in raporluluk süresinin 70 günü kıdem tazminatına esas süreye ilave edilir.
    Raporlu işçinin kıdem tazminatı hakkı verilecektir.
    Raporlu işçinin kapsama dahil raporluluk süresi ile birlikte çalışması bir yılı buluyorsa işçinin işten çıkarılması halinde kıdem tazminatının ödenmesi gerekiyor. İşveren, işçisine “rapor almasaydın ben de seni tazminatsız işten çıkarmazdım”,deme hakkına sahip değildir.

    http://www.muhasebenetwork.com/emek...ar-ederraporlu-iscinin-isten-cikarilmasi.html

    Muhasebe Network
     
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Ağustos 2015
  2. Servet Yortumluk

    Servet Yortumluk isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    100
    çok faydalı bir paylaşım olmuş,
    kazasız ve kazançlı günler dilerim,