Emzirme Ödeneği Ve Doğum Yardımı Birlikte Alınabilir Mi?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

  1. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    EMZİRME ÖDENEĞİ VE DOĞUM YARDIMI BİRLİKTE ALINABİLİR Mİ?
    08.09.2015
    EMZİRME ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR?
    Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir.

    EMZİRME ÖDENEĞİNİN ŞARTLARI NELERDİR?

    Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için;(5510 Sayılı Kanun/Madde 16)

    -Hizmet akdine tabi (4/a’lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
    -Kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,
    -Doğan çocuğun veya çocukların yaşaması şarttır.

    Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır. 2015 yılı için emzirme ödeneği 112,00 TL olarak belirlenmiştir.

    Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.

    EMZİRME ÖDENEĞİ VE DOĞUM YARDIMI BİRLİKTE ALINABİLİR Mİ?

    07/04/2015 tarihli ve 29319 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 6637 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 16 ncı maddesi ile 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen Ek 4 üncü madde ile 15/05/2015 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılacağı hüküm altına alınmıştır.

    6637 Sayılı Kanuna göre doğum yardımı yapılması, 5510 Sayılı Kanuna göre emzirme ödeneği verilmesine engel teşkil etmemektedir.

    Bu nedenle, 5510 sayılı Kanunun 16 Maddesinde öngörülen şartlara haiz olanlara emzirme ödeneği verilmeye devam edilecektir.
     
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Eylül 2015