Duyuruyu Kapat
Sayın Ziyaretçi,

Sizde sitemize katılarak aşağıdaki hizmetlerimizden tamamen ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Bilgi alışverişinde bulunabilir
Kütüphaneden faydalanabilir
Firma tanıtımınızı yapabilir
Videolar bölümüne abone olabilir
Etkinlikleri takip edebilir
Yeni insanlar ile tanışarak iş ağınızı genişletebilirsiniz.

Misafirlerimiz sitemizde yayınlanan yazıları özgürce okuyabilirler fakat yüklenmiş olan dosyalara erişimleri yoktur.

SİTEYE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

En Sık Rastlanan 5 Kablolama Sorunu...

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  1.Etiketleme ve Kimlik: Sistemde herhangi sorun meydana geldiğinde veya değişim yapılması gerektiğinde bunun kısa sürede ve doğru şekilde gerçekleştirilebilmesi için etiketlemenin yapılmış olması gerekmektedir. Hangi kablonun nereden nereye bağlı olduğunun bilinmesi plan ve projenin düzeni için büyük önem taşımaktadır.

  [​IMG]

  2.Stres: Özellikle yüksek gerilim kablolarında zorlanmaların yani stresin, izolasyon ve boşalmalara neden olmaması için doğru kablo seçimi kritik önem taşımaktadır. Hareketin ve deformelerin çok olacağı ortamlar için örgülü kablolar seçilerek kırılmalar sonucu meydana gelecek olumsuz etkiler minimuma indirilmelidir.

  [​IMG]

  3.Titreşim ve Gevşek Kablolama: Sanayide yoğun bir şekilde meydana gelen titreşimler kablo bağlantılarında gevşemelere neden olabilmektedir. Bu nedenle kablo bağlantıları periyodik olarak kontrol edilmelidir. Ayrıca bu bağlantılar vidalar, yaylı veya plastik kelepçeler ile sağlamlaştırılmalıdır.

  [​IMG]

  4.Elektromanyetik Girişim: Elektriksel gürültü olarak bilinen elektromanyetik girişim sonucu, sinyal kablolarının manyetik alandan etkilenir sistem verilerinde hatalar oluşur. Bu nedenle sinyal kabloları ekranlı olmalıdır ve elektrik motoru, güç kaynağı gibi manyetik alan yayacak elemanlardan belirli bir mesafede tutulmalıdır.

  [​IMG]

  5.Korozyon ve Nem: Kabloların ömrünün kısalmaması ve kablo konnektörlerinin zarar görmemesi için ortamdaki nem, kimyasallar ve gazlar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin; bir güneş enerji santralinde kullanılan kablo ve konnektör, hidrolik enerji santralinde kullanılacak kablo ve konnektör tipi aynı değildir. Doğru seçimin yapılabilmesi için IP VE NEMA standartlarına göre karar verilmelidir.

  [​IMG]

  02.02.2016
  http://www.elektrikport.com/fotoport/en-sik-rastlanan-5-kablolama-sorunu/1333?page=6