• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İsg saha denetim raporu nasıl doldurulur?

kaulitbz

Kayıtlı Üye
Sertifika
C Sınıfı
Firma
A Firması
Merhaba arkadaşlar. Çalıştığım firmada saha denetim raporu yazmam gerek ama bu konu hakkında hiçbir fikrim yok. Mesela ''yangın dolaplarının önüne malzeme konmamalı'' bunu biliyoruz ama nasıl biliyoruz diğer eksiklikleri nereden öğreneceğim? yani neye bakmam gerektiğini? yönetmeliklerden mi? yönetmeliklerde her bilgi yazmıyor sanki çok genel gibi. Bu bilgileri nereden bulabilirim gittiğim isg kursu bize bunları öğretmedi. Bir kitap kaynak vs nereden öğreneceğim lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Enver ÇığşarCevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak ben nasıl hazırlanır derken formatını kast etmiyorum. Attığınız dosyadaki tablo wordde excelde hazırlanır o sorun değil. Benim demek istediğim mesela attığınız örnekteki ''Döner aksamlı el aleti spiralin koruyucusuz kullanılması, parca kırılması, kopması, dağılması sonucu yaralanma'' gibi bilgileri nereden öğreneceğim. Tehlikeleri nereden bileceğim yani bunların hepsinin tek tek yazılı olduğu bir kaynak yok mu?

Bu sorunuzun cevabı için önerimiz bol bol kaynak okumanız olacaktır. Özellikle ekipmanlar için üreticilerin kullanım kılavuzları çok yararlıdır. Bu bilgileri risk analizi yeteneklerinizle birleştirdiğinizde sorununuz çözülmüş olacaktır.

İSG hakkında kontrol listeleri ne de bakabilirsin. Fikir verebilir. Mesela acil durumlar kontrol listesi. Yangın kontrol listeleri vb.

pinar1307''Saha denetim raporu'' derken çok genel bir ifade olmuş.Öncelikle görev yaptığınız iş yerinin mahiyeti nedir?Şantiye mi?Fabrika mı? Kontrol listeleri görev yaptığınız iş yerine göre şekillenir.Kontrol listelerinin tamamı sizin ''Saha denetim raporu''dediğiniz dökümanlar bütününe ulaşmanızı sağlar.Fatih Özcan şefimiz ''kullanma klavuzları''ndan bahsetmiş ben de tamamen katılıyorum.Klavuzlarda baktığınız el aleti,iş makinesi,ekipmanın vb.ne amaçla kullanıldığı,kullanım esnasında ne gibi tehlikelerin oluşabileceği ve alınması gereken tedbirlerden de bahseder.Yönetmeliklere gelirsek ''yasal gereklilikler''için yönetmeliklerden faydalanabilirsiniz fakat her şey tabiki yönetmeliklerde yazmaz.Bazı bilgileri çalışıp tecrübe ederek edinirsiniz.Burada örnek olarak verdiğiniz ''yangın dolaplarının önüne malzeme konmamalı'' ibaresi de birinin tecrübesi sonucu kural haline gelmiştir.