Iş Güv.uzmani Ve Hekimi Alimi Teknik Şartname

Konu, 'Bakanlık Duyuruları' kısmında mhmtdmrc tarafından paylaşıldı.

  1. mhmtdmrc

    mhmtdmrc isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    11
    arkadaşlar;OSGB lerden iş güvenliği uzman ve hekimi alırken hazırlanacak teknik şartname de neler olacak,örnek bir dosya ihtiyacım var.
     
    Enver Çığşar bunu beğendi.
  2. mhmtdmrc

    mhmtdmrc isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    11
    Bunun yanında osgb llerden teklif alırken saat ücreti mi yoksa günlük ücret mi alınıcaktır.?
    Kanun da saatlik çalışma öngörülmüştür.
     
    Enver Çığşar bunu beğendi.
  3. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Kısmi zamanlı hizmet alımı gerçekleştireceksiniz ;
    1.Tehlike sınıfı(Nace kod numarasını da isteyebilir)
    2.Çalışan sayısı
    3.Hangi hizmetleri almak istiyorsanız(iş güvenliği uzmanı,işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli(Diğer sağlık personeli çok tehlikeli sınıf için geçerli))
    Yukarıdaki başlıklar adı altında teklifleri isteyebilirsiniz
     
  4. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Sadece yönetmelikler bazında uygunluğunu ve İSG-Katip üzerinde yetkisi var mı kontrol edin.Şartname kendi iş yerinize göre şu şekilde belirleyebilirsiniz; Çalışan sayınız fazla ise eğer OSGB sizin iş yerinizde devamlı hizmet verecekse şartlar yönetmeliğe uygun olmalıdır. OSGB kendi işyerinde hizmet verecekse şartları yönetmeliğe uygun olmasa iş yerini açamaz ne zaman şartları olgunlaşır ve olur alırsa belgesini alır. Bu durumda sizin herhangi bir şartname istemenize gerek yok.Zaten şartnameyi yönetmelik bazında Bakanlık belirliyor.
     
  5. mhmtdmrc

    mhmtdmrc isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    11
    MRB arkadaşlar;tam zamanlı olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanı çalışan başına ayda 10 dk hizmet verecektir.yani 1000 çalışan için 10000 dk=166 saat ayda....peki İSG nin bu işi yaparken kullandığı izinler, raporlar vs.. hizmet verme süresinden düşebilirmi...
     
  6. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    iş sağlığı ve güvenliği hizmeleri yönetmeliğine göre 14. maddesi (2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması amacıyla işyerlerinde görevlendirilen kişilerin, doğum, hastalık ve yıllık izin gibi zorunlu nedenler sebebiyle değiştirilmesi ve değişiklik süresinin 30 günü geçmesi halinde, durum Genel Müdürlüğe bildirilir. İş Kanunundaki çalışma süreleri saklı kalmak kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşları hariç diğer iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin sunulması için hesaplanan zorunlu süre bölünmek suretiyle birden fazla kişi görevlendirmesi yapılamaz. 30 günü geçmesi halinde İSG-Katip çıkışı verilip yerine başkası görevlendirilmesi gerekir.