Iş Güvenliği Uzmanı Başka Işyerinde Çalışamayacak Mı???

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' kısmında ibrahim akın tarafından paylaşıldı.

  1. ibrahim akın

    ibrahim akın isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    1
    Arkadaşlar merhaba,
    30nisan 2015 tarihli "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK"
    Madde-6 da "“(6) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.”

    denilmektedir. Buradan anlaşılması gereken nedir ?

    1- Bir işyerinde tam zamanlı olarak çalışan ( İSG Uzmanı olarak değil) kişi başka bir yerde part time İSG uzman olarak çalışamaz mı?
    2- Bir iş yeerinde (osgb de olur) tam zamanlı Uzman olarak çalışan bir kişi başka bir işyerinde part time herhangi bir iş yapamaz mı?

    yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar?
     
    Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
  2. İbrahim Koç

    İbrahim Koç isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    14
    osgb aracılığı ile olsun yada olmasın isg katip üzerinden bir işyerine tam zamanlı olarak (180 saat) atamnız yapılmışsa başka işyerine 37 saatlik fazla mesai hakknızı kullanamazsınız. Aynen bunu diyor.
     
    Sam8, Orhan YILMAZ ve Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
  3. Orhan YILMAZ

    Orhan YILMAZ isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    19
    Merhaba İbrahim bey,

    1. maddeniz için: Bir işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak değilde başka bir görevde tam zamanlı çalışıyor iseniz (180 saat ) başka bir işyerinde part iş güvenliği uzmanı olarak çalışamassınız. 4857 sayılı iş kanununda madde: 41 ve 63 haftalık çalışma süresi ve fazla çalışma süreleri açıktır.

    2. maddeniz için: İbrahim Koç bey açıklamış zaten katılıyorum.

    Saygılar,
     
    Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
  4. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Kısmi zamanlı olarak aylık 217.5 saat çalışılıyor. Bir işyerinde tam zamanlı olarak çalışıyorsanız başka hiçbir işyerinde çalışamazsınız...
     
    Orhan YILMAZ bunu beğendi.
  5. zeynepbahar

    zeynepbahar isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    4
    ben aynı zamanda İGU olarak çalışmak istiyorum...OSGB ye bağlı olmadan...Şimdi bir İş Yeri Hekimi de bulursam şahsi çalışabilir miyiz...Dayanağı nedir acaba...Fabrikada Kişi başına çalışma süremi, çalışan sayısına göre mi hesaplayacağım...Şartları vs...teşekkürler
     
  6. zeynepbahar

    zeynepbahar isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    4
    çalıştığım firmada en az ne kadar çalışıyor gösterebilirim kendimi...Danışmanlık firmasındayım...İGU olarak çalışmam için...
     
    Enver Çığşar bunu beğendi.
  7. Enver Çığşar

    Enver Çığşar Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    295
    isg katip sisteminde çıkan süre kadar gösterebilirsin