Iş Sağliği Ve Güvenliği Kurulu

Konu, 'Bakanlık Duyuruları' kısmında mhmtdmrc tarafından paylaşıldı.

  1. mhmtdmrc

    mhmtdmrc isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    11
    İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları
    MADDE 8..6.FIKRA Belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.

    İş sağlığı ve güvenliği kurulu
    MADDE 22 – (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.

    arkadaşlar bu iki madde de geçen birim ve kurul aynımıdır.?
     
  2. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Madde 8.6 İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür. Yani bu madde görevler ve yetkileri anlatmakta...

    Madde 22 ise İSG Kurul'un kurulma şartlarını belirtmektedir.

    Açıkçası madde 8 ile madde 22 farklıdır.
     
    mhmtdmrc bunu beğendi.