Duyuruyu Kapat
Sayın Ziyaretçi,

Sizde sitemize katılarak aşağıdaki hizmetlerimizden tamamen ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Bilgi alışverişinde bulunabilir
Kütüphaneden faydalanabilir
Firma tanıtımınızı yapabilir
Videolar bölümüne abone olabilir
Etkinlikleri takip edebilir
Yeni insanlar ile tanışarak iş ağınızı genişletebilirsiniz.

Misafirlerimiz sitemizde yayınlanan yazıları özgürce okuyabilirler fakat yüklenmiş olan dosyalara erişimleri yoktur.

SİTEYE KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Işçi Işveren Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Zorunlu Oluyor

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  İşçi ve işveren uyuşmazlıklarının kısa sürelerde sonuçlandırılmasını, mahkemelerin iş yükünün hafifletilmesini sağlamak amacıyla getirilmesi planlanan “zorunlu arabuluculuk” düzenlemesini içeren “İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı Taslağı” 23.03.2016 tarihinde görüşleri alınmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi.

  Taslağın yasalaşması durumunda işçi alacakları ile işe iade talepleri ile açılacak davalarda, dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurmak zorunlu hale getiriliyor. Bu zorunluluğa uyulmadan dava açılması halinde dava usulden reddedilecek, ancak taraflar arabulucu yoluyla da anlaşamazlarsa iş mahkemesine başvurabilecekler.

  Taraflar, “arabuluculuk siciline” kayıtlı arabulucular arasından birini aralarında anlaşarak serbestçe seçebilecekler ve arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta, zorunlu hallerde dört hafta içinde sonuçlandıracak.

  Başvuru karşı tarafın, karşı taraf birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna yapılacak, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvurulacaktır.

  Arabulucu, her türlü iletişim vasıtasını kullanarak tarafları bilgilendirecek ve ilk toplantıya davet edecek, müzakereler tamamlandığında ise durumu arabuluculuk bürosuna bildirerek son tutanağı gönderecektir.

  Arabuluculuk müzakerelerine taraflar bizzat, kanuni temsilcileri veya avukatları aracılığıyla katılabilecek olup, uyuşmazlığın çözümüne katkı sağlayabilecek uzman kişiler de müzakerelerde hazır bulundurulabilecektir.

  Arabuluculuk bürosuna başvurulmasından, son tutanağın düzenlendiği tarihe kadar geçen sürede zamanaşımı duracak ve hak düşürücü süre işlemeyecektir.

  Arabuluculuğa başvuru usulü, arabulucunun görevlendirilmesi ve arabuluculuk görüşmelerine ilişkin diğer hususlar Adalet Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecektir.

  Tasarı taslağına ulaşmak için tıklayınız

  Karşılaştırma tablosuna ulaşmak için tıklayınız

  AKTİF 31 MART 2016.
  http://iskanunu.com/haberler/2673-isci-isveren-uyusmazliklarinda-arabuluculuk-zorunlu-oluyor
   
  Fatih Özcan bunu beğendi.