• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iso/iec 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, gelişen teknoloji ve sektörler ile artan ihtiyaçlar ile beraber daha fazla görev yüklenen bilgi alt yapılarının emniyetini sağlamak amacı ile geliştirilmiştir. Bu model sayesinde kurumlar, bilgi alt yapıtlarını tanımlar, olası tehlikeleri sezinler ve analiz eder ve bu risklerin karşılarına çıkması halinde uygulanacak ve uygulanmayacak kontrol sistemine karar verir.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi,
özellikle kurumsallaşma süreci içerisinde olan kurum ve kuruluşlar için yönetim sistemlerinin en önemli unsurudur.

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

• Bilgi unsurları konusunda farkındalık: Firma bilgi varlıklarının ve değer sırasının farkına varır.
  • Firmanın sahip olduğu varlıkları koruyabilmesi: Edineceği kontrol mekanizmaları ile koruma yöntemlerini belirler ve iyileştirerek korur.
  • İş sürekliliği: Bir felaket senaryosu sırasında alınacak önemler ile firmanın devamlılığını sağlar.
  • Tarafların barış durumunda olması: Tedarikçi, müşteri ve çalışanlara güven verir
  • Belirli bir sistem sayesinde bilgi korunur, kötü sürprizlere yer bırakılmaz.
  • Bilgi varlıklarını hedef alan risklere karşı önlemler alınır.
  • Yasal alanda yükümlülüklere uyum kolaylaşır, yasal takip ihtimali engellenir.
  • Saygınlık arttırır.
  • Firma genelinde bilgi güvenliği bilinci oluşur.
  • Bilgi güvenliği konusundaki açıklar tespit edilir ve açıklar kapatılır.
Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Uygulamasına İhtiyaç Duyan İşletmeler:

ISO 27001 Standardı, aktif halde olan, bu sebeple de saldırılara karşı savunma halinde olup kendini yenileme eğilimi gösteren bir firmanın sisteminde yer almalıdır. ISO 27001 modelinde açıklandığı üzere bilgi güvenliği bir süreç olarak ele alınmalı planlama, uygulama, kontrol ve önlem sıralaması doğrultusunda işlemelidir. Aktif ve kendini yenileme becerisine sahip bir bilgi güvenliği sistemi ancak böyle oluşturulur.

Bilgi Güvenliği standardı 10 ana başlıktan oluşmaktadır. Standardı oluşturan ana başlıklara ilave olarak EK-A maddeleri bulunmaktadır. Bu 10 madde şunlardır.
  1. Giriş / Intruduction
  2. Kapsam / Scope
  3. Atıf yapılan standartlar veya dokümanlar / Normative references
  4. Terimler ve Tarifler / Terms and Definitions
  5. Organizasyonun Kapsamı / İçeriği / Context of the Organization
  6. Liderlik / Leadership
  7. Planlama / Planning
  8. Destek / Support
  9. İşletim / Operation
  10. Performans Değerlendirme / Performance Evaluation
  11. İyileştirme / Improvement
A.5 ile Başlayıp A.18 e kadar giden EK-A maddeleri ise

5. Bilgi Güvenliği Politikaları / Information Security Policies

6. Bilgi Güvenliği Organizasyonu / Organization of Information Security

7. İnsan Kaynakları Güvenliği / Human Resource Security

8. Varlık Yönetimi / Asset Management

9. Erişim Kontrolü / Access Control

10. Kriptografi / Cryptography

11. Fiziksel ve Çevresel Güvenlik / Physical and Environmental Security

12. Operasyon Güvenliği / Operations Security

13. İletişim Güvenliği / Communications Security

14. Sistem Edinim, Geliştirme ve Bakım / System acquisition, Development and Maintenance

15. Tedarikçi İlişkileri / Supplier Relationships

16. Bilgi Güvenliği Olay Yönetimi / Information Security Incident Management

17. İş Sürekliliği Yönetiminin Bilgi Güvenliği Yönleri / Information Security Aspects of Business Continuity Management

18. Uyum / Compliance maddeleridir.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!