• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kalite Ve Üretimde Kalite Kontrol Bölümü...

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Peki bir kalite kontrol teknikerinin firmalara ne gibi yararları dokunabilir ?

Kalite kontrol bölümünden mezun olan kişilerin firma içerisinde yapamayacağı çok az iş vardır. Pek çok mevki de çalıştırılabilmektedirler. Performans ölçüm teknikleri eğitimi alan kaliteciler çalışanların , makinelerin en iyi verimlilik ile çalışmasını sağlamak amacıyla belirli periyodlar ile performans ölçümleri yapabilmektedirler. Performans ölçüm grafikleri sonucunda bir personelin performansı düştüğü anda personel ile iletişime geçerek sorunu anlayıp çözüme kavuşturabilir ve performansı tekrar arttırabilirler. Bir personelin veya makinenin performansı daha yüksek iken daha verimli çalışması mümkün iken daha düşük seviye de çalışmasını yükseltebilirler. Yani bu eğitimi alan kaliteciler kısaca verimliliği artırırlar.

Kalite kontrol ; malzeme-muayane yöntemleri, kalibrasyon, kalite güvence ve standartlar, bilgisayar, kalite yönetim sistemleri, üretim yöntemleri, autocad, süreç yönetimi, teknik resim, ölçme bilgisi, kalite geliştirme teknikleri, performans ölçüm teknikleri, FMEA(Hata türü ve etkileri analizi), toplam kalite yönetimi, kalite-kontrol, yönetim organizasyon, takım kurma ve iletişim becerileri, işletme yönetimi, istatistik, girişimcilik, iş sağlığı ve güvenliği, iş ahlakı, fizibilite etüdü vs.

Ölçme bilgisi eğitimi alan kişi kumpas, mikrometre gibi ölçüm ekipmanlarını kullanma yetisine sahip oluyor ve kimi firmalarda kalite kontrol elemanı olarak çalışan kişilerin tek görevi bu ölçüm ekipmanları ile ölçüm yapmak. Oysa ki kalite kontrol bölümü mezunları pek çok işi yerine getirebilecek yetiye sahipler.

Ünlü hamurabi kanunlarında yer alan bir maddeye göre; bir inşaatçı her hangi bir kişi için bir bina inşa eder ve bu binayı uygun bir şekilde yapmazsa ve onun inşa ettiği bina yıkılıp sahibini öldürürse inşaatı yapan öldürülür.

Bu maddedende kaliteye verilen önem anlaşılmaktadır. Kalite asırlar öncesinde bile yer almaktadır. Makaleyi yazmamın amacı kalite-kontrol bölümünün duyulup yayılması ve kalite hakkında bilgilendirmek.

Sonuç olarak kalite gün geçtikçe gelişmekte ve insanlar gün geçtikçe herşeyde kalite aramaya başlamaktadır. Gün geçtikçe kaliteye verilen önem artmaktadır. Başarılı ve uzun ömürlü bir işletme olmak istiyorsanız kalitenizi arttırmaya yönelik çalışmalarda bulunmanızı tavsiye ederim. Kalite ile ilgili eğitim almış kişilerin işletmelerde istihdamının sağlanması işletmenin daha da ilerleyip gelişeceği kanaatindeyim. Kalitenin amaçlarından bazıları müşteri memnuniyetini sağlamak, düşük maliyet ile kaliteli ürün elde etmek, verimliliği arttırmak, kaliteyi arttırıp geliştirmek, mükemmele ulaşmak (mükemmele hiçbir zaman ulaşılamaz ancak sadece yaklaşılabilir) vs.Unutmamız gereken birşey daha var ki her müşteri isteği maalesef gerçekleştirilemez çünkü müşterinin istekleri hiçbir zaman bitmez..

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!