• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kanamalarda Ilk Yardım

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına ( vücut içine ya da dışına ) akmasına kanama denir.

Dış kanamalarda ilk yardım
Amaç: Kanamayı kısa zamanda kontrol altına almak ve yarayı temiz tutmaktır!

• Yara üzerine temiz bir bez parçası ya da gazlı bezle direkt baskı uygulanır,
  • Kanama durmazsa; birinci bezi kaldırmadan ikinci bir bez konarak basınç arttırılır,
  • Gerekirse bandaj ile sarılarak kanlanmış bezler kaldırılmadan basınç artırılarak sürdürülür,
  • Kanayan bölgeye en yakın basınç noktasına bası uygulanır,
  • Kanama kol ya da bacaklardaysa ve kırık şüphesi yoksa, kanama bölgesini kalp hizasından yukarıda tutulur,
  • Şok pozisyonu verilir,
  • Sık sık yaşam bulguları kontrol edilir ( 2-3 dk. arayla ).
İç kanmalarda ilk yardım
  • Hasta ya da yaralının bilinci ve solunumu değerlendirilir.
  • Hasta ya da yaralı sırt üstü yatırılarak üzeri örtülür ve ayakları 30 cm. kaldırılır ( şok pozisyonu)
  • Asla ağızdan yiyecek içecek VERİLMEZ.
  • Kapalı kırık varsa, kan damarlarının yaralanmasını önlemek ve bir iç kanamaya sebep olmamak için hasta ya da yaralının hareketsiz kalması sağlanır.
  • Hasta ya da yaralının yaşamsal değişimleri izlenir.
  • Tıbbi yardım istenir (112)
Burun kanamasında ilk yardım
  • Öncelikle sakin olunmalıdır.
  • Hemen hasta ya da yaralının başı öne doğru eğilir.
  • Hasta ya da yaralının mümkünse oturması sağlanır.
  • Hasta ya da yaralının burun kanatları iki parmakla sıkıştırılır.
  • Bu işleme yaklaşık 5 dk kadar devam edilir.
  • Kanamanın durmaması halinde hasta ya da yaralının en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi sağlanır.
Kulak kanamasında ilk yardım
Kanama hafifse:
  • Temiz bir bezle temizlenir.
Kanama ciddi ise;
  • Kulak tıkanmadan gazlı bezle kapatılır.
  • Hasta ya da yaralının hareketsiz olarak, kanayan kulak üzerine yan yatması sağlanır.
  • Tıbbi yardım istenir (112)
  • Unutulmamalıdır ki; kulak kanaması olası bir beyin kanamasının habercisi olabilir.
Kaynak : ilkyardim.org.tr