• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kaza Olabilirlik Oranı

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Takvim yılı içerisindeki ölümlü ve/veya ölümlü olmayan mesleki yaralanmaların toplam sayısının, aynı yıl içerisinde referans grupta yer alan işçilerin toplam sayısına bölünmesiyle elde edilen değerin 100.000 katsayısı ile çarpılmasıyla hesaplanır.
Bu oran, istatistik verilerinin elde edilmesi ve değerlendirilmesi açısından daha basit ve sade bir oranı temsil etmektedir.
Oran tipleri çeşitli ülkelerde, istihdam edilen her 100.000 işçi, her 100.000 çalışan veya her 100.000 sigortalı işçi olarak dikkate alınmaktadır.

10/04/2017 GÜNÜN BİLGİSİ
Yazan:Av. Hüseyin Numan BİLİR

Şimdi asıl problem bu veriyi hesaplıyoruz fakat değerlendirilmesini nasıl yapacağımız konusudur. Çıkan değerin değerlendirmesi konusunda döküman çok faydalı olacaktır.

@Metehan

Aslında istatistik kısmında ki en önemli nokta fakat herkes tarafından atlanıyor. Evet bunları hesaplıyoruz verileri saklıyoruz peki nasıl karşılaştıracağız.

SGK İstatistik Yıllıkları

Burada SGK tarafından yayınlanan istatistik yıllıkları yer almaktadır.

Aşağıda ki grafik 2017 istatistik kitabından alıntıdır. Fakat Hala eksikleri bulunmaktadır. Şöyle ki bu hesaplama ülke geneli için geçerli sektörel ayrım yapılmamış maalesef. Hiç yoktan iyidir diyerek kullanılabilir bu değerler.

1543398415528.png

Yabancı kaynaklardan veriler bulursam paylaşırım tekrar.

Fatih Özcan' Alıntı:
Fatih ÖzcanÖzcan Bey Teşekkürler bende 2015 ve 2016 yılı SGK istatiklerinden bu hesaplamaları yaptım. hatta her sektöre göre hesapladım fakat benim hesaplarımla sgk da verilenler (SGK sektörel bazda vermemiş) genel istatikler uyuşmadı. mesela ölümlü iş kazalarını hesaba katmamış gibi geldi sgk. keşke hesaplama adımlarınıda gösterselerdi bu dökümanlarda.

@Metehan
Açık nokta çok var maalesef istatistiklerde. Hesaplasalardı ölümlü kazalarda kabul ettikleri kayıp gün sayısını da öğrenmiş olurduk.

Zamanla olacak diye umut ediyoruz. Şimdilik elimizdekiyle yetineceğiz artık :)