• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kimyasalların metal paletlerle taşınması?

kaulitbz

Kayıtlı Üye
Sertifika
C Sınıfı
Firma
A Firması
Merhaba Arkadaşlar. Kimyasalların metal paletlerle taşınması veya altına metal tava konularak taşınması mı gerekiyor? Bununla ilgili bir yönetmelik vs var mı? Ya da böyle mi olması gerekiyor bilgisi olan var mı?

Metal tava ile taşınmaz,genel olarak hasarsız ahşap paletler tercih edilir ,taşma tavası taşırken kullanılmaz

bununla ilgili mevzuat yok diye biliyorum ama kendim için konuşabilirim.

kimyasalları kesinlikle metal palet veya tava ile taşıtmıyoruz, statik kaynaklı yangın meydana gelmesin diye.

plastik veya ahşap palet kullanıyoruz. tabi IBC ve plastik bidon zaten uygun onları söylememe gerek yok.

kaulitbzMerhabalar, Tehlikeli Madde yani ADR kapsamında ise taşıma kriterleri ulaştırma altyapı bakanlığına bağlı olan mevzuatta (uluslararası sözleşme olarak yayınlanan 2 kitapta) yer alır.

İlk cildinin linkini bırakıyorum fakat 2023 versiyonuna geçildi bu 2021 kitabı.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Bu da daha eski bir kaynak ama fikir vermesi ve kolaylık açısından yine de ekliyorum:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!