Metal Doğramacı Mesleki Eğitimi Nedir?

Konu, 'Eğitim Duyuruları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

1. Musa Kamil Ekin

Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

Meslek Elemanı Tanımı

İş sağlığı ve iş güvenliği kuralları çerçevesinde metal ve alüminyum doğrama, metal şekillendirme, sac ve metal mobilyacılık işlerini gerektiği şekilde yapabilen bireylerdir.

Giriş Koşulları

• İlkokul mezunu ya da okur yazar olmak,
    • Bedensel ve fiziksel olarak meslek ile ilgili bir işleri yapmaya engel bulunmamak,
    • Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilmesi için sağlık raporundan sahip olmak.
    İstihdam Alanları

Meslek ile ilgili eğitim alan kişiler, Makine- Metal sektöründeki Fabrikalar ile metal işleri atölyelerinde çalışabilir.

Eğitim Öğretim Ortamı Ve Donanımları

• Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı eğitim kurumları ve sektör işletmelerinde mesleki eğitimler verilir,
    • Eğitimin verilebilmesi için, metal teknolojisi standart alan donanımları ve meslek için gereken ekipmanlar sağlanmalıdır.
    Belgelendirme

• Metal doğramacı mesleki eğitimi amacı, meslek elemanlarına sahip olmaları gereken yeterlilikleri kazandırmaktır.
    • Program boyunca kişilerin aldıkları eğitimler, modüller ve kazandıkları yetkinlikler belgelendirilir. Bu belgeler mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir.
    • Meslek değiştirmek isteyen kişiler, iki meslek arasındaki fark modüllerini tamamlayarak ikinci meslekte kendini yetiştirebilirler.
    • Mesleki eğitimi başarı ile bitirenler sertifika almaya hak kazanır ve ilgili iş yerlerinde çalışabilir.
    Eğitim Süresi

80 /40 olarak hesaplanan eğitim süresi, modülere ayrılmıştır ve okul, işletme ve bireysel öğrenme için ayrılmış halde uygulanır.

Kursiyer Kazanımları

Mesleki eğitimi başarıyla tamamlayan bireyler;

• Metal doğrama işinde kullanılan kaynak çeşitlerini tekniğe uygun olarak kullanılabilecek, makinelerde kesim işlerini, iş güvenliği kurallarına uygun bir şekilde yapabilecek,
    • Tüm makinelerinin kullanımı ile temizlik ve bakım işlerini güvenlik kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirebilecek,
    • Kesim makinelerini kullanırken uyulması gereken talimatları bilecek,
    • Boru bükme tekniğini uygulayabilecek,
    • Vidalı ve kenetli ekleme, birleştirme tekniği yapabilecek,
    • Kabartma tekniği bilecek,
    • Saclardan profil bükme tekniği uygulayabilecek,
    • Sac kenarlarını bükebilecek,
    • Metal doğramacıda kullanılan kalıp türlerini yapabilecek,
    • Çelik eşya, demir pencere, kapı ve vitrin yapı işlerini bilecek,
    • Alüminyum profilleri kesme ve birleştirme işlemlerini uygulayabilecek,
    • Alüminyum pencere, kapı, vitrin yapabilecek,
    • Alüminyum panjur, asma tavan, cephe giydirme işlemin bilecek ve mesleğin gerektirdiği diğer işleri yapabilecektir.

28 Nisan 2016
    http://www.mebmeslekiegitim.com/mesleki-egitimler/metal-dogramaci-mesleki-egitimi-nedir/