Orucun Vücuda Etkileri Ve Iş Güvenliği

Konu, 'Çalışma Yaşamı ve Beslenme' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.112
  Malumunuz Ramazan ayı geldi çattı. Bu ay içerisinde işçilerden de oruç tutanlar olacaktır. Oruç tutmaya bağlı olarak insan vücudu da birden değişen düzene tepkiler verecektir. Özellikle orucun yaz aylarına denk geldiği ve oruçlu kalma sürelerinin arttığı aylarda oruç iş güvenliği açısından riskler doğuracaktır. Bu konumuzda vücutta oluşabilecek değişimleri ve neler yapılabileceği konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağım.

  ORUCUN VÜCUDA ETKİLERİ

  Baş ağrısı :
  Oruç tutmaya başlayan bireylerin pek çoğu oruç tutmaya başladıkları ilk günlerde sıklıkla baş ağrısı çekerler. Bu baş ağrılarının nedeni aç kalmaya bağlı kan şekerinin düşmesidir. Ramazan ayı dışında da baş ağrısı sorunu yaşıyor, migren rahatsızlığına sahip ya da kronik hipoglisemi sorununuz var ise oruç tutarken almanız gereken önlemleri doktorunuza danışmanızı öneririm.

  Dikkat ve konsantrasyon bozuklukları : Tıpkı baş ağrısı gibi dikkat ve konsantrasyonun bozulmasına da kan şekerinin düşüşü neden olur. Gün boyu aç kalan kişilerde sıklıkla, halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk hatta çarpıntı gibi sıkıntılar baş gösterebilir. Oruç başlangıcında kendini gösteren bu şikayetler bedenin oruç tutmaya alışması ile azalır hatta kaybolur. Bu nedenle ilk bir iki gün bu sıkıntıları yaşamak normaldir. Özellikle hem oruç tutup hem de çalışacak olanların, araç kullananların dikkat bozukluğu yaşaması beklenen bir sonuçtur. Ayrıca kan şekerinin düşmesi bireyin kolaylıkla öfkelenebilmesine neden olduğundan Ramazan ayı sürecinde bireylerin daha dikkatli olması ve istenmeyen olaylardan kaçınması önemlidir. Dikkat bozukluğu problemi yaşayan kişilerin Ramazan ayı sürecinde mümkünse araç kullanmamaya çalışmaları, unutkanlık sorunu yaşayanların ev kazalarına karşı tedbir almaları gereklidir.

  Bağırsak Faaliyetlerinin Yavaşlaması : Oruç tutmaya başlandığında bireyin sindirim sisteminde de bir takım değişiklikler olur. Hazımsızlık bu problemlerin en başlıca karşılaşılanıdır. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte sindirim sisteminin bu yeni duruma alışması zaman alır. Bu nedenle oruç tutulmaya başlanan ilk günlerde kabızlık gibi sorunlar yaşanabilir, sabırlı olup beklemek gerekir. Bağırsak faaliyetleri yavaşlayan kabızlık sorunu yaşayan bireylerin sahurda kuru kayısı ya da incir yemeleri önerilir. Lif yönünden zengin gıdaların tüketilmesi, posalı yiyeceklerin sahur ve iftar menülerine eklenmesi bağırsak faaliyetlerini rahatlatacaktır.

  Böbrek Sorunları : Böbrek yetmezliği, taş, kum gibi bilinen ya da henüz farkına varılmamış böbrek sorunu olanların Ramazan dönemine ekstra dikkat etmeleri gerekir. Uzun süre susuz kalacak olan beden böbrek hastalıklarının adeta tetikçisi. Eğer böbrek ile ilgili bir sıkıntınız var ise uzmanlar kesinlikle oruç tutulmamasını öneriyor.

  Uyku Problemi : Oruç tutan bireylerde sıklıkla görülen problemlerden bir diğeri de uyku düzeninin bozulması ve uyku sorunu yaşanmasıdır. Özellikle oruç tutmaya başlanılan ilk zamanlarda bu sorun kendini daha belirgin olarak gösterir. Oruç tutmanın en önemli öğünlerinden biri de sahura kalkmaktır. Havaların sıcak olduğu yaz dönemlerine denk gelen Ramazan aylarında uyku sorunları kendini daha fazla hissettirir. Zaten sıcakta uyku uyumak başlı başına bir sorunken bir de sahura kalkıp tekrar uykuya dalmak (tok karnına) kimi bünyelerde uykusuzluğu tetikleyebiliyor. Uyunacak odanın serinletilmesi, midenin ağır yemeklerle doldurulmaksızın beslenilmesi uyku sorununu en az seviyede yaşamanıza yardımcı olacaktır.

  Susuzluğa Bağlı Problemler : Bunlara ilave olarak Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi beraberinde susuzluğu da getirmektedir. Su tüketilemediği halde fiziksel aktivite devam etmekte ve buda çeşitli problemlere neden olmaktadır. Susuz kalan vücut, kendi suyunu tutmaya çalışıyor. Sonuç olarak idrara az çıkılıyor, kan hacmi azalıyor ve tansiyon düşüklüğü görülüyor. Deri, dışkı ve akciğerler ile su kaybı devam ettiği için vücut kuruyor ve sağlığını yitiriyor. Vücuttaki suyun azalması sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak sıkışmaları, zihinsel performansta bozulmalar, beden hareketlerinde azalma ve baş ağrılarını beraberinde getiriyor. Hatta uzun süreli susuzluk sonrasında vücuttaki sıvı miktarının yüzde 15’inin kaybedilmesi, komaya ve hatta yaşamın kaybedilmesine bile sebep olabiliyor

  Su Kaybının İnsan Vücudu Üzerine Etkileri Nelerdir?
  • %1: Susuzluk hissi, ısı düzeninin bozulması, performans azalması,
  • %3: Vücut ısı düzenin iyice bozulması, aşırı susuzluk hissi,
  • %4: Fiziksel performansın %20-30 düşmesi,
  • %5: Baş ağrısı, yorgunluk
  • %6: Halsizlik, titreme
  • %7: Fiziksel aktivite sürerse bayılma,
  • %10: Bilinç kaybı
  • %11: Vücut dirençsizliği, olası ölüm,
  • %12: %97 oranında ölüm,
  • %15: %100 oranında vefat etme.
  Yukarıda belirtilen vücut etkileri görüldüğü üzere kazaların temel sebepleri arasında yer almaktadır.

  Bu durumun önüne geçmek için çalışma sahalarında aşağıdaki önlemler alınabilir.
  1. Daha sık sağlık kontrolleri gerekecektir.
  2. Sağlık kontrolleri dışında oruçlu süreye özel olarak orucun vücut üzerine etkileri ve bu durumların işçilere olası problemleri hakkında bilgi ve eğitim verilmelidir.
  3. Ustabaşı, formen, mühendis ve diğer yetkililere işçilerin davranış değişikliklerinin takip edilmesi yönünde eğitim verilmeli ve takibi yapılmalıdır.
  4. Dinlenme süreleri ve sıklığı arttırılmalı, işçilere bu konuda bilgi verilmelidir.
  5. İş güvenliği uzmanları tarafından saha kontrolleri arttırılmalıdır.
  6. İftardan sonra çalışmaların devam etme durumunda iftar yemeği için çalışanı zorlamayacak ve yormayacak menü tercihleri yapılmalıdır.
  7. Diabet hastaları, sürekli ilaç kullanması gereken kişiler, mide ülseri olan kişiler, böbrek yetmezliği olan kişiler tespit edilerek bu kişiler ile oruç tutulmamasına yönelik özel görüşme yapılabilir. Ayrıca Sara hastalığı, Çeşitli ruh hastalıkları bulunan kişilerde riskli çalışan grubu arasında yer almaktadır.
  8. Çalışanların çalışma bölgeleri değiştirilerek daha az riskli bölgelerde geçici olarak çalıştırılabilirler.
  9. Personel birimi tarafından çalışanların yıllık izinleri ramazana denk getirilebilir ve üretim planlamaları bu ay için özel olarak değiştirilebilir.
  Kaynaklar
  1. sagligimicinhersey.com
  2. habersarayi.com
   
  Aziz K., Orhan YILMAZ ve Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.112
  Aylık iş kazası istatistikleri 2013 yılı itibariyle tutulmaya başlandığı için bir adet grafik paylaşıyorum. 2013 yılında ramazan ayı başlangıcı temmuz ayının 9 'udur. Tabloda gördüğünüz üzere temmuz ayında kayıp zamansız kaza sayısında artış olduğunu göreceksiniz.

  1 yıllık istatistikle ramazan ayında kazalar artıyor demek çok doğru olmayacaktır fakat tamamen tesadüf olduğunu da düşünmüyorum.

  2013.png
   
  Son düzenleme: 19 Haziran 2015
 3. Admin

  Admin Üst Yönetim

  Mesajlar:
  7
  İnsanlar bir şekilde oruç tutacaklar buna kimse engel olamaz. İşverenler de genelde "verim düşüşü" bahane ederler. Benim önerim de şudur ki; senelik izinleri Ramazan Ayında kullanmaktır. En azından ilk haftası kullanılsa mesela hem bedenen hem de psikolojik olarak alışılır ve sonraki günlerde yapılacak olan mesai, daha rahat ve sorunsuz geçer yani minimize olur.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.112
  Doğrudur Sayın @Admin kimse engel olamaz oruç tutulmasına bizim önerilerimiz zor şartlarda oruç tutan emekçilerin başına kaza bela gelmesin diye bu süreçte.
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
 5. Can Avşar

  Can Avşar Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  13
  Antalya İlinde oruç tutan bir saha mühendisi olarak bu sayılanların bilimsel tespit niteliğinde olsa da bende aynı etki yaptığını söylemem mümkün değil. Daha zor şartlarda iç gücü ile çalışan personellerde verim kaybı ve dikkatsizlik mutlaka olacaktır. Tabi bu öngörülmüş bilinen bir gerçektedir.

  Personellerimize ramazan öncesinde verilen işler ile ramazan ayında beklenen işin optimizasyonu yapılarak iş kazalarının ve verim düşüklüğünün önüne geçilebileceğini düşünüyorum. Şayet biz şirketimizde bunu başarıyla uyguladığımızı düşünüyorum.
   
  Musa Kamil Ekin, Sam8 ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.112
  güncel..

  Sent from my SM-A710F using Tapatalk
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
 7. Can Avşar

  Can Avşar Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  13
  Bu yıl da Ramazan için iş güvenliği eğitimi sunumu hazırladık ilk fırsatta verebilmeyi hedefliyorum. Özellikle araç kullanımları için farkındalık yaratmamız şart.
   
  Musa Kamil Ekin ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 8. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Üst Yönetim

  Mesajlar:
  1.112
  Gözlemlediğim çalışanlar kendini bir şekilde ayarlıyor. Genellikle kaytarmalar artıyor, aşırı ağır işlerden kaçınılıyor vb. gibi.

  Fakat bunlara hiç gerek yok yukarıda çok basit uygulanabilecek öneriler yer alıyor. Kimseyi suçlu hissettirmeden çalışanlara yardımcı olunabilir.
   
  Musa Kamil Ekin bunu beğendi.