• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Osgb = Ticarethane = Uzman Tüccarliği...

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Herkesin bildiği ama ekmek parası deyip YA SABIR nidaları çektiren bir kurumdan başka bir şey değil OSGB denilen yapılanmalar.

Biraz daha derine inmek gerekirse…

AB uyum yasaları telaşı ile, Devletin iş müfettişleri ile yaptığı faaliyetleri yine devletin yetersizliğinden dolayı altından kalkamadığı bu sektörde GÜNAH KEÇİSİ olarak İG uzmanları kurban seçildi.

Devlet, iş müfettişleri ile aklınca denetlemeler yapıyordu fakat baktı ki yetişemiyor yeni bir sektör ve istihdam oluşturalım dedi ve sonucunda İG UZMANLARI DOĞDU.

İG uzmanları doğdu ama ne EMEKLEMEMİZE izin verildi ne YÜRÜMEMİZE'ne de KONUŞMAMIZA!!!

Elimiz ne zaman kalem kağıt tutmaya başladı.

Ya Kalemimizi Kırdılar ya da Kağıdımızı Önümüzden Aldılar.

Üstüne birde yine bizi suçladılar! ! !

Devlet bizi işveren ile muhatap etti, sonrasında 3 maymunu değil 4 maymunu oynamaya başladı.

Görmedim;

Duymadım;

Bilmiyorum;

UMURUMDA DEĞİL!!!

Süreç böyle devam ederken piyasalarda da Güneş Gibi Doğdu OSGBler ! !
Eminönü’ ndeki balık ekmeğe olan rağbet gibi tabiri caizse her köşe başındaki Bakkal Ahmet Amcaya; Manav Selim Amcaya KOMŞU OLDULAR.

Hal böyle olunca da;

Ticari Kaygılar

Kar Hırsları

Piyasanın Çöküşü…

WELCOME TO HELL ! ! !

Devlet uzmana destek olacağına köstek olmaya devam etti. Parası olan açtı bir tane TİCARETHANE baktı yoluna.

2009’daki tebliği hatırlarsınız;

İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ İLE ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİN UYGULANMASINA DAİR TEBLİĞ

Ortak sağlık ve güvenlik birimi

MADDE 5 – (1) OSGB’nin kurucularından biri veya yöneticisi işyeri hekimi veya (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı olmak zorunda olup OSGB kurma talebinde işyeri hekimliği veya iş güvenliği uzmanlığı belgelerini ibraz etmeleri zorunludur.

Bu tebliğ 17 Mayıs 2012 tarih ve 28295 sayılı Resmi Gazete ile yürürlükten kaldırıldı.

Şimdi yeni yönetmelik sayesinde yanına SINIF GÖZETMEKSİZİN UZMANI veya İşyeri Hekimini veya DSP’ni taktın mı koluna, TC numaranla başvur senin de TİCARETHANEN olsun.

BU KADAR BASİT !!!

TİCARETHANE dediğime alınmayın her işletme gibi resmi olarak yönetmelikte ibaresi var sonuçta.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ’ ni hatırlarsınız
Burada Belirttiği Gibi ;)

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

BEŞİNCİ BÖLÜM

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinin Başvuruları ve Yetkilendirilmesi

Ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin başvuru işlemleri

MADDE 16 – (1) OSGB’ler yetki belgesi almak amacıyla e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapar. E-devlet sisteminin iki günden fazla çalışmadığı durumlarda doğrudan veya posta yoluyla başvuru yapılabilir. Başvuru dosyasında aşağıda belirtilen ekler bulunur:
  1. Ticari şirketler için tescil edildiğini gösteren Ticaret Sicil Gazetesi ve imza yetkisi olanları gösteren imza sirküleri.

Sıkıntı şurada başlıyor…

Öncelikle bazı OSGBler açıkça (Şahit Olunan) İşverene;

“Hizmeti bizden aldığınız takdirde bütün yasal sorumluluklarınız bize ait olacak zaten!!!” demeleri !!!

Oysa ki: İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 4 fıkra: 2 İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. DİYOR!

(isterseniz 3. fıkraya da bir göz atın!)

4. madde uyarınca işveren işin asli sorumlusudur, bu sorumluluğu iş güvenliği uzmanı çalıştırması ile ortadan kalkmaz. Kaldı ki İş Güvenliği Uzmanı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde: 8 fıkra: 2 uyarınca işverene Danışmanlık Ve Rehberlik Hizmeti verir.

Uzun lafın kısası, OSGB’ ler istese de işverenden İSG Hizmetleri sorumluluğunu yasa uyarınca ALAMAZ NOKTA ! ! !

Baktığınızda İşverenlerinde kanunlardan yönetmeliklerden bihaber olması sektörü iyice çöküşe sürüklemekte.

Sonra işveren zihninde diyor ki;

Yahu dünyanın parasını veriyorum Vurun Kırbacı. Bu İG Uzmanı neyin peşinde neyin artistliğinde? Gidip bir de beni mi şikayet edecekmiş !!!

Ne Haddine!!!

Diğer Sıkıntıda ;

OSGBler tanımladığı uzmanların hangisini denetliyor ki Doğru Düzgün.

Yahu bazı işyerlerine uzman bile yollamıyorlar ki!!!

Belgeyi KİRALATAN UZMANLAR!!! Var ya… ! ! !

Katipten atamasını yapıyor ay sonu parasını cukka cebe.

Yalan deyin yok mu çevrenizde bunu yapanlar???

Hemşireyi işyeri hekimi diye projeye yolluyor???

Yalan deyin yok mu çevrenizde bunu yapanlar???

Peki OSGBlerin yasal sorumlulukları neler? Genel olarak İG Uzmanı yapıyor zaten. OSGB de takip ediyor denetliyor?

Başka ne var OSGBler İçin?

Tabi bir de İG uzmanının işvereni statüsünde değil mi? İş kazası olsa işveren statüsüyle tazminat ödeyecek kurum. Tabi İG uzmanına rücu etmezse!!!

Bu arada:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri

MADDE 11 - (3) İş güvenliği uzmanı, işverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden acil durdurma gerektiren haller ile yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı gibi hayati tehlike arz edenleri, belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne yazılı olarak bildirmekle yükümlüdürler.

Hükmünden hareketle “Onaylı Deftere yazdığı uygunsuzluğun verdiği makul süre dolmasına karşın yerine getirilmediği bilgisini Bakanlığa bildirdiyse” Uzman’ a nasıl rücu edeceksin?
Burada da yaşanılacak sorun her zaman belirttiğim gibi İG Uzmanının Geçim Derdi, Ekmek Parası, Şikayet Edememesi…

Peki size bir sorum olacak…

Kaç tane OSGB firması uzmanına “MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI” yaptırıyor???
Uzmanının yaşayabileceği hukuki süreçlerini düşünerek…

Her zaman dediğimiz gibi sorun uzmanda, osgblerde, işverende değil.

Sorun DEVLETTE!!!

Bu sektörü başlatıp ardını gözetmeyen yetkililerde.

Şu ücret skalasını hazırlasalar, devletin adına dursak projelerde ne işsizlik derdimiz olurdu ne de yetkilerimizde POLYANNACILIK Oynardık.

Hayır şunu da anlayamıyorum?

İSG Sektörüne ait kaç tane DERNEK kuruldu??? Geriye dönüş, çözüm olmuş, dertlerimize çare olacak bir faaliyet görmedim hiç!!!

Yani dernek kurmak marifetse memleketim Yalova'da da var, İstanbul'da da, İzmir'de de ..

“TAKLACI GÜVERCİNLER DERNEĞİ”

Sürekli okeye dördüncü ve yancı aranıyor!!!

Bizi resmi anlamda temsil edecek bir oluşum şart başka çaresi yok bu işin!!!

Toplanacağız bakanlıktan randevu alacağız sesimizi duyuracağız.

( İNANDINIZ MI? )

Yoksa bu sektörde biz KÖLELİKTEN hiçbir zaman kurtulamayız.

OSGB sana 1 verir kendi 2 alır 5 alır 10 alır bu devran böyle devam eder.
Şunu da Unutmamak lazım!

Bu tarz platformlardan yazarak;

Bende anca Klavye Kahramanı oluyorum. Forumlarda gruplarda veryansın eden diğer bütün meslektaşlarım gibi hep aynı hususlara değinerek kendimizi yoruyoruz!!!

Söylenecek o kadar söz var ki ama sesimizi duyuracağımız yer yok!

ALO 170 mi?

BİMER mi?

Esra Erol mu?

Zuhal Topal mı?

Şimdi size başka bir sorum daha var?

Bir kasa domates var. Halci 20 TL’den satıyor Ahmet Bey’e.

Ahmet Bey’de tezgahta 30 TL’ye Satıyor.

Domatesi alan bakmıyor içinde çürük ezik var mı diye. Domatesi aldım mı aldım gerisi teferruat!!!

İG Uzmanının gerçekleşen bu ALIŞ-VERİŞ arasındaki konumu nedir???

Alın – Verin Ekonomiye Can Verin ! ! !

Umarım MESAJ alınmıştır.

Sen uzman olarak, 2 Senelik veya 4 Senelik Fakülteyi bitiren bir birey olarak bu sektörde gider düşük ücretlere tamam dersen, belgeni ek gelir olsun diye kiralatırsan bir SEKTÖR(den) GİT kardeşim.

Her yazımda belirttiğim gibi…

Benim lafım İŞİNİ LAYIKIYLA YAPMAYANLARA !!!

Hakkınızı Vermeyen OSGB Firmaları İle Çalışmayın...

Son Olarak Sektörümüze Yeni Katılan Bütün Arkadaşlara Hayırlı Olsun.

Kim Ne Derse Desin İşinizi Hakkıyla, Dürüstçe, Layıkıyla Yapın.

Dalaverelere, YALAN DOLANA Bulaşmayın.

Hakkınızı Yedirmeyin SAKIN!!!

Mesleğiniz Kutsal Bir Görev İçeriyor. Bir Nevi İnsanların Canları Sizlere Emanet...

Burada Yazıya Dökülenler Tamamiyle Şahsi Düşüncelerimdir.

Düşüncelerime Katılan / Katılmayan Herkese Selam Olsun...

Sektördeki Durumu Güzel Şekilde İfade Eden Şu Karikatürü Sizlerle Paylaşıyorum...

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Jeo. Müh. (İSG Uz)
Mehmet AKSOY

OSGB = TİCARETHANE = UZMAN TÜCCARLIĞI
15.12.2016

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

• Beğen
Tepkiler: kut