Servislerde Görevli Rehber Personel Nasıl Sigortalı Olur?

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

  1. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Servislerde görevli rehber personel nasıl sigortalı olur?
    18 Eylül 2015 / 09:14 Servislerde görevli rehber personel nasıl sigortalı olur?

    Okulların açılması ile birlikte birçok okul servisi de trafiğe çıkacak. Bu servislerde özellikle, anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencileri taşınması halinde rehber personel bulundurulması zorunluluğu unutulmamalı.
    28.8.2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’nde, zorunlu eğitim kapsamındaki okul öncesi ve diğer öğrenci taşıma hizmetlerini düzenli ve güvenli hale getirmek amacıyla taşıma yapacak gerçek ve tüzel kişilerin yeterlilik ve çalışma şartlarını belirlenmiş olup bu araçlarda okul öncesi çocukları ve/veya ilköğretim öğrencilerini taşıyan okul servis araçlarında, araç içi düzenini sağlayan, öğrencilerin araca iniş ve binişlerinde yardımcı olan rehber personel bulundurulması zorunlu.
    Okul servis araçlarındaki personelin en az 20 yaşını doldurmuş, en az ilköğretim mezunu olmasının yanı sıra sorumlu ve yetkili olduğu hizmetin niteliklerini taşıması gerekiyor. İşte servis sahipleri genelde bu rehber personeli kısmi süreli istihdam ile çalıştırmayı düşündükleri için ek/6 statüsünden sigortalı olarak çalıştırma hakkına sahip bulunuyorlar.
    30 GÜN PRİM ÖDENİR
    5510/ ek 6. maddesi kapsamında sigortalılıktan yararlanmak isterlerse “Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ve araç sahibiyle (Gerçek/Tüzel Kişi) yardımcı rehber personel arasında imzalanan kısmi süreli iş sözleşmesi ile birlikte SGK il müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne (SGM) müracaat etmeleri gerekiyor.
    Rehber personel ay içerisinde birden fazla servis aracı sahibinin yanında çalışması veya yeni bir servis aracı sahibiyle çalışmaya başlaması halinde, her bir araç sahibiyle yapmış olduğu kısmi süreli iş sözleşmelerinin SGM’ye verilmesi gerekir. Bununla beraber ay içerisinde her bir sözleşme için ayrı ayrı prim ödenmesi gerekmeyip, yalnızca aylık 30 gün için prim ödenmesi yeterli olacak.
    Servis araç sahipleri (Gerçek/Tüzel Kişi) tarafından 10 günden az çalıştırılan rehber personelin ek 6. madde kapsamında sigortalı sayılması durumunda 10 günden az çalışılan süre için servis araç sahibi tarafından başka bir bildirim yapılması gerekmiyor.
    Okul öncesi çocukları ya da ilköğretim öğrencilerini taşıyan okul servis araçlarında rehber personel olarak çalışanların ek 6. madde kapsamında yapılacak müracaatlarında öğrencilerin bir ücret karşılığı taşımasını üstlenen gerçek veya tüzel kişi olarak tanımlanan taşımacı onayı ile taşımacılık özel izin belgesini onaylayan belediye onayı aranır.
    Giriş Bildirgesi’nin ilgili SGM’ye verildiği tarih itibariyle sigortalılık başlatılır.
    KİMLER KAPSAM DIŞI?
    – 4/1-a (SSK) bendi kapsamında tam süreli çalışanlar ve uzun vadeli sigorta kollarına tabi olanlar,
    – 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-c (Kamu görevlileri) bentlerine tabi sigortalı olanlar,
    – İsteğe bağlı sigortalı olanlar,
    – 506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesi kapsamında sigortalı olanlar (Özel banka ve borsa sandıkları sigortalıları)
    – Kendi sigortalılıklarından dolayı gelir veya aylık alanlar EK/6 sigortalısı olamazlar.
    Emekli olup aile bütçesine katkı sağlamak adına servislerde rehber personel olarak çalışanlar hakkında da işverenlerinin Sosyal güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesi gerekir.
    NE ZAMAN BİTER?
    Ek-6 sözleşmesi, çalışanın 4/1-a (SSK) 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-c (Kamu görevlileri) sigortalılıkları kapsamında uzun vadeli sigorta kollarına tabi çalışmaya başlaması, isteğe bağlı sigortalı olması, gerçek ya da tüzel aracın sahibinin yanında 10 günden fazla çalışması, bu kapsamdaki çalıştığı işten ayrılması ve ölümü halinde sona erer. Ek-6. madde kapsamında çalışanların sigortalıkları ayrıca bunları çalıştıran kişilerin talebi halinde de sona erdirilir.
    Prime esas günlük kazancın alt sınırının 22 günlük tutarı üzerinden başlanılarak, takip eden her yıl için bir puan artırılmak suretiyle 30 katını geçmemek üzere prim ödemeleri gerekiyor. Sigortalılar talepte bulunmaları halinde üst sınıra kadar da prim ödeyebilirler.

    http://www.muhasebenetwork.com/servislerde-gorevli-rehber-personel-nasil-sigortali-olur.html