Sgk’ya Işe Giriş Bildirimi Yapılmamış Işçinin Geçirdiği Kaza, Iş Kazası Sayılır Mı?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

  1. Fatih Özcan

    Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

    Mesajlar:
    1.105
    Kimlerin sigortalı sayılacağı Kanunun 3. maddesinde tanımlanmıştır. Ayrıca, aynı yasanın 4. maddesi tüm sigorta kolları açısından sigortalı sayılanları, 5. maddesi, istisnai bir hüküm olarak, bazı sigorta kollarının uygulanacağı kimseleri belirlemektedir. Aynı doğrultuda olmak üzere. Yasanın 6. maddesi de sigortalı sayılmayanları düzenlemektedir”. Yasanın sözü edilen 3. maddesine göre, “sigortalı, kısa ve/veya uzun vadeli sigorta kolları açısından adına prim ödenmesi gereken veya kendi adına prim ödemesi gereken kişiyi” ifade eder. Bağımlı çalışanlar yanında bağımsız çalışanlar da bu yasa anlamında sigortalı sayılacaklardır. Bu madde ile 4, 5 ve 6. maddelerdeki koşullan yerine getirenler, sigortalılığın başlangıcını düzenleyen 7. madde uyarınca sigortalılığın başladığı tarih itibariyle zorunlu sigortalı sayılacaklarından,bunların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmemiş olması, bu niteliklerini ortadan kaldırmaz. Özetle, az önce açıklanan hükümler çerçevesinde sigortalı sayılanlar, Kuruma bildirilmeden bir kazaya uğrasalar dahi yine uğradıkları kaza iş kazası sayılır.

    Kaynak : ismahkemesi
     
    Orhan YILMAZ bunu beğendi.
  2. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Sonuçta işçi ve misafir o işyerinde kaza geçiriyorsa sigortalı olması farketmeksizin iş kazası sayılır ve ışveren sorumludur.
     
    Kamil ÖZDEMİR bunu beğendi.