Sigortalının Işyerinde Intihar Etmesi, Iş Kazası Olarak Kabul Edilebilir Mi?

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

  1. Fatih Özcan

    Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

    Mesajlar:
    1.105
    Sigortalının kendi kusuru sonucu uğradığı kaza da iş kazası sayılır. Sigortalının kasdı, bir olayın iş kazası sayılmasına engel değildir. Gerçekten, 506 sayılı Yasanın 110 maddesinde olduğu gibi, 5510 sayılı Yasanın 22. maddesi de, ağır kusuru yüzünden iş kazasına uğrayan, meslek hastalığına tutulan veya hastalanan sigortalının kusur derecesi esas alınarak, geçici iş göremezlik ödeneği veya sürekli iş göremezlik gelirinin, üçte birine kadar Kurumca eksiltileceğini düzenlemiştir (m.22/b). Kasdi bir hareketi yüzünden iş kazasına uğrayan, meslek hastalığına tutulan sigortalının geçici iş göremezlik ödeneği veya sürekli iş göremezlik geliri, yarısı tutarında ödenir (m.22/c). Görüldüğü gibi, anılan bu hükümde, sigortalı tarafından istenerek gerçekleştirilen bir olayın, iş kazası sayılmasına engel olmayacağı açıkça ifade edilmektedir. Sigortalının kasdı, maddede belirtildiği üzere sadece Kurumca yapılacak parasal yardımların kapsamını etkilemekte; sağlık yardımları açısından olumsuz bir sonuç doğurmamaktadır. Nitekim Yargıtay kararlarında, sigortalının işyerinde intihar etmesi olayı, iş kazası olarak kabul edilmektedir.

    Kaynak : ismahkemesi
     
  2. Musa Kamil Ekin

    Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

    Mesajlar:
    1.849
    Her ne şekilde kaza olursa olsun o işyeri alanı içinde gerçekleştiğinden iş kazasıdır...Bu durumu gelen misafirlerde dahildir...
     
    Fatih Özcan bunu beğendi.
  3. Servet Yortumluk

    Servet Yortumluk isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    100
    iş yeri servisinde dahi kriz geçirip ölmesi iş kazası olarak değerlendirilir,
    kazasız günler,
     
    Musa Kamil Ekin bunu beğendi.
  4. İbrahim Koç

    İbrahim Koç isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    14
    Misafir çalıştığı yerden görevli olarak işletmenize gelmiş ise doğrudur. Böyle bir durumda sigortalının bağlı olduğu işvren gerekli işlemleri yürütür. Fakat ziyaret amacıyla geldi ise 5510 sayılı kanunun 13. maddesinde belirtilen şartlara uymadığı için iş kazası sayılmamalı.

    MADDE 13-İş kazası;
    a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
    b)(Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.)
    İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,
    c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
    d)(Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
    e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır.
    .......................................
     
  5. Tuğba Coşkun

    Tuğba Coşkun isgTR Üyesi

    Mesajlar:
    19
    İş kazası olup olmadığını belirlemek için iş/işyeri ile ilgili İlliyet bağına bakılır
     
    Fatih Özcan bunu beğendi.