• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Tekstil Boyacılığı Mesleki Eğitimi Nedir?

Meslek Elemanı Tanımı

İş sağlığı ve iş güvenliği kurallarına uygun bir şekilde Tekstil boyacılığı işleri yapan kişidir.

Giriş Koşulları

• Okuma yazma biliyor olmak veya ilkokul mezunu olmak,
  • Mesleğin gerektirdiği işleri yapabilecek fiziki ve bedensel yeterlilikleri sahibi olmak,
İstihdam Alanları

Meslek ile ilgili yeterlilikleri kazanabilen bireyler, öncelikle tekstil teknolojisi olmak üzere pek çok sanayi alanında tekstil boyacılığı işlerinde istihdam alanı bulabilirler.

Eğitim Öğretim Ortamı Ve Donanımları

• Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilen kurumlarca ve sektördeki işletmelerde eğitim verilmektedir.
  • Meslek eğitimi uygulanabilmesi için tekstil teknolojisi alanı standart donanımları ve gerekli ekipmanlar sağlanmalıdır.
Belgelendirme

• Tekstil boyacılığı mesleki eğitimi programının amacı, meslek elemanlarının sahip olması gereken yetkinlikleri kazanmaya yönelik eğitim ve öğretim vermektir.
  • Mesleki eğitim öğretim programı bitiminde mesleğin yeterliliklerini kazanabilen kişilere, mesleğin tamamı ve aldığı modüller ile kazandığı yeterlilikler için belge verilir.
  • Belgeler ilgili mevzuat doğrultusunda sertifikada değerlendirilir.
  • Gelecekte meslek değiştirmek ya da meslek ile ilgili diğer mesleklere geçmek için eğitim almak isteyen kişilerin eğitimde kazandıkları yeterlilikler değerlendirilir.
  • İkinci meslekteki fark modülünün tamamlayan bireyler, ikinci meslekte kendini yetiştirme ve çalışma imkanı bulabilecektir.
  • Öğretim programı bitiminde kişilerin kazandığı yeterlikler belgelendirilecek ve gerektiğinde sertifika programlarında değerlendirilecektir.
  • Mesleğin eğitimini başarıyla bitiren ve yeterlilikleri kazanan kişiler sertifika almaya hak kazanır ve gerekli iş yerlerinde çalışabilir.
Eğitim Süresi

• Meslek programı toplam eğitim süresi 80/ 40 saattir.
  • Eğitim süreleri okul, işletme ve bireysel öğrenme için dağılım göstermektedir.
Kursiyer Kazanımları

• Tekstil boyacılığı mesleki eğitimi programı sonunda kursiyer, şu kazanımları elde edilecektir; temel Tekstil uygulamaları yapma,
  • Tekstil lifleri ayırt etme,
  • Standart laboratuvar çalışması yapabilme,
  • Ön terbiye yapma,
  • Boyama yapma,
  • Elyaf cinsine göre boyarmadde seçme,
  • Sentetik ve karışımları boyayabilme.
25 Nisan 2016
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!