• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tuzla Tersaneleri Iş Kazaları Ve Ramak Kala Paylaşımları

İşvereniniz sizin verdiğiniz önerileri uygulamıyorsa ne yaparsınız ?

• Kullanılan toplam oy
    20

Ali KİLCİ

Yönetim Grubu
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Desan Deniz İnş. San. A.Ş.
Mrb Arkadaşlar;

Bilindiği üzere İstanbul Tuzla Tersaneler bölgesinde ölümlü olmasa da her gün iş kazaları olmaktadır. Kimisi tersaneler arasında duyulmakta, kimisi bir sır olup kaybolup gitmektedir. Bu bilinmeyen kazaların aslında yayılmaması aynı şekilde başka kazaların olabileceği anlamına geldiğini hepimiz biliyoruz. Buraya bu konuyu açmamın nedeni de budur. Tersaneler bölgesinde çalışanlar veya buradaki olan kazaları herhangi bir şekilde öğrenenlerin bu konu başlığına yazmasını rica ederim. Yazalım ki aynı kazayı başkaları yaşamasın...​

Merhabalar;
Foruma henüz katıldım. Tanışma alanı bölümünde de kendimi bile tanıtamadan bu konu ilgimi çekti paylaşımda bulunmak istedim.
Konu bundan 6 sene kadar öncesine ait. Farkındayım.
Ama yorum da yapılmamış hiç.
Mesleğim gereği denizcilik, tersanecilik alanlarının tümünde çalıştım ve çalışmaya da devam ediyorum.
işin özü tersaneler özelinde şudur bana göre;
Her gün bir çok tersane de iş kazası yaşanmaktadır. Şiddeti değişken olmaktadır bunlar. Ama sadece hayati olanlar mecburiyetten dolayı raporlamalara girebilme şansını yakalar. Tahminime göre meydana gelen kazaların %98 i raporlanmamaktadır. Bunun bir çok nedeni olabilir. Örneğin tersaneler ekseriyetle taşeron sistemi ile çalışırlar. Boyacısı ayrı, elektrikçisi ayrı, donatımcısı ayrı vb. Birbirinden bağımsız, birbirini tanımayan ve kendi ekibinin dahi sayısını bilmeyen bir oluşumda kazaların meydana gelme olasılığı artıyor. (Dikkat edin. Şiddet ve Olalısılığı konu içerisinde kullandım. :) )
Her ne kadar kanuni zorunluluklar nedeni ile her tersanenin süper bir iş güvenliği birimi olmasına rağmen bunlar genelde çok da etkili değillerdir. İşin yürütülmesi esastır. Yangın önlemi için ekipman tedariği istersiniz, iş aksadığından taşeron ile sorunlar yaşarsınız vb vb çok fazla etken vardır.
Tersane ortamının ücreti de karadaki diğer sektörlere nazaran bir tık daha iyi olmasından dolayı kimse de bunu gidip bakanlığa da söyleyemez, patronun karşısında tehdit etmeyi bırak, ima dahi edemez.
Çok geç kalınmış ve biraz uzun bir yazı oldu. Sabredip de okuyanlara teşekkür ederim.
Saygılarımla.