• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Yapı Duvarcılığı Mesleki Eğitimi Nedir?

Meslek Elemanı Tanımı

İş sağlığı ve güvenliği kuralları çerçevesinde, yapı duvarcılığı işlerini yapabilecek bilgi beceri ve donanıma sahip kişilerdir.

Giriş Koşulları

• İlkokul mezunu ya da okur yazar olmak,
  • Bedensel ve fiziksel olarak mesleği gerekliliklerinin yerine getirilmesinde bir engel bulunmamak,
  • Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilir raporu bulunmak.
İstihdam Alanları

Meslek yetkinliklerine sahip olan kişiler, özellikle inşaat sektörü olmak üzere pek çok sanayi kolunda yapı duvarcılığı işlerinde istihdam alanı bulabilirler.

Eğitim Öğretim Ortamı Ve Donanımları

• Yapı duvarcılığı mesleki eğitimi için gereken eğitim ortam ve donanımı, inşaat teknolojisi standart alanı ve ekipmanlarıdır.
  • Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilen kurumlarca mesleki eğitim verilmektedir
Belgelendirme

• Mesleki eğitim programının amacı, yapı duvarcılığı mesleğinin gerektirdiği özellikleri kişiye kazandırmaktır.
  • Öğretim programı boyunca kişilerin aldıkları eğitimler ve kazandıkları yeterlilikler belgelendirilir.
  • Eğitim programı bitiminde mesleki yeterlilikleri kazanan kişilerin aldığı belgeler, mevzuat içinde değerlendirilir.
  • Yaşamlarının ileri ki dönemlerinde meslek değiştirmek, meslekleriyle ilgili başka alanlarda çalışmak isteyen kişilerin aldıkları bu eğitim ve kazandıkları yeterlilikler göz önünde bulundurulur.
  • İkinci meslek için aradaki fark modülüne tamamlayan kişiler ikinci meslekte çalışabileceklerdir.
  • Mesleğin yeterliklerine kazanan ve mesleki eğitimi tamamlayan bireyler sertifika almaya hak kazanır.
Eğitim Süresi

• Yapı duvarcılığı mesleki eğitimi toplam süresi 80/ 40 saattir.
  • Eğitim süreleri okul işletme ve bireysel öğrenme şeklinde modüllere ayrılmıştır.
Kursiyer Kazanımları

• Programı tamamlandığında kursiyerin elde edeceği kazanımlar şu şekildedir;
  • Belirlenen projeye göre duvar aplikasyonu yapabilmek,
  • Duvar hazırlığı yaparak duvar örebilmek,
  • Temel mesleki çizimler ve metraj hesaplarını yapabilmek,
  • düz duvar, lento, hatıl, kemerli duvar, briket, hazır bloklarla duvar, taş duvar, cam ve panel duvar yapabilecektir.
  • Duvar ile ilgili her türlü iskeleti kurabilecek ve güvenliğini kontrol edebilecektir.
  • Ayrıca depremle ilgili yönetmeliklerdeki imalat uygulamalarını bilecek ve uygulayacaktır.

31 Nisan 2016
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!