• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yüksekten kurtarma tatbikatı

elif karakuş

Kayıtlı Üye
Sertifika
B Sınıfı
Firma
ceyport tekirdağ
Merhabalar,

Yüksekte yapılan çalışmalarda veya dikey silo çatılarında veya mobil vinç operatörleri için kurtarma tatbikatı yapan var mıdır ?

Tatbikatla ilgili senaryo, resim vb örnekleme için yardımlarınızı rica ediyorum.

Elif hanım eminim diğer arkadaşlarda paylaşım yapacaktır fakat yüksekte kurtarma tatbikatını etkileyebilecek birçok faktör vardır. Nasıl bir yükseklik, nasıl askıda kaldı çalışan, ne gibi erişim imkanları var, iple erişim mi gerekiyor gibi gibi. Aşağıda merdivenle kurtarma yapılan kısa bir video ekliyorum. Daha önce farklı yöntemler uyguladım fakat video ve fotoğraf yok. Bulursam paylaşırım.

Fatih bey öncelikle teşekkür ediyorum, zorunlu bir tatbikat değil biz yapalım dedik onun için araştırmaya girdik. Aslında düşündüğümüz 2 nokta var, birincisi liman mobil vinçlerinde operatör kurtarma ve yatay depolar çatılarında kurtarma ile ilgili erişim imkanlarında ikisinde merdiven ama sedye taşınmaz diye öngörüyorum, manlift veya sepetli vinç ile kurtarma yapabiliriz diye düşündük, aslında bu şekilde uygulama yapan varsa en azından bir görmüş olurum ve görüş almış olurum diye sordum.
Gemi içinden kurtarma tatbikatı yaptığımız için acil kurtarma için sedyeler, kurtarma sepeti (Gemi içinde kalan olursa vinçe takılan) vb, ekipmanlarımız mevcut.