Acil Durum-yangın Söndürücü Nerede -107- 2015-10-09

Acil Durum-yangın Söndürücü Nerede -107-

 1. Fatih Özcan
  Bakım atölyesine doğru yürürken, yanan bir şeylerin kokusunu aldınız ve gri bir dumanın pencereden sızdığını gördünüz. Hemen atölyeye girdiniz ve plastik çöp kutusunun ve içeriğinin yandığını gördünüz. Ne yaparsınız? Çöp kutusunun içinde ne yanıyor? En yakın yangın söndürücü nerede? Hangi tipte bir söndürücü? Müdahale edebilmeniz için sizin açınızdan büyük bir yangın mı? Hatta bir yangın söndürücüye ihtiyacınız var mı? Çevrede tehlike konusunda uyarmanız gereken insanlar var mı?

  Bu sorular içinde bulunduğunuz durumu değerlendirirken aklınızdan geçen sorular olmalı. Şu anda en yakın yangın söndürücünün nerede olduğunu biliyor musunuz? Hangi tipte? Yağ ya da benzin yangınlarında kullanabilir misiniz? Yangın söndürücü kırılması gereken bir cam kapının ardında mı? Çıplak elle ( ki denememelisiniz) kırabilir misiniz?

  En sıklıkla kullanılan yangın söndürücüler, günlük çevrenizde çıkabilecek çoğu yangına müdahale edebilen, kuru kimyevi tozlu olanlardır. Bu toz zehirli değildir ama teneffüs ettiğinizde hapşırma ve öksürme olabilir( baz tozu olan sodyum bikarbonat tadındadır). Bu toz A, B ve C tipi yangınlara müdahale edebilir.

  A sınıfı yangınlar kâğıt, plastik, ahşap ve diğer ortak yanıcıları içerir.

  B sınıfı yangınlar gres, yağ ve benzin içerir. Kuru kimyevi tozlar işe yarayacaktır ama bu yangınları söndürmek biraz daha zordur. Bu nedenle daha dikkatli olmak gereklidir.

  C tipi yangınlar elektrik motorları veya yanan trafoları içerir. Bu tipteki yangınlar elektrik kesildiğinde( ya da kısa devre olduğunda) A ya da B tipine dönüşecektir. Kuru kimyevi toz burada da kullanılabilir çünkü elektriği iletmeyecektir ve A ve B tipinde de işe yarayacaktır.

  Kuru kimyevi toz çoğunlukla sprey boya, saç spreyi ya da tıraş kremi kutuları gibi çalışır – ters çevirmenize gerek yoktur. Yangın acil durumunda, söndürücünün ağzını dumana ya da aleve değil, yanma noktasına tutmayı unutmayın. Yangında amaç, yanıcı madde ile oksijen arasına bir engel koymaktır. Alevler söndükten sonra, söndürücüyü yanmış maddenin üzerine boşaltmanıza gerek yoktur. Alev yeniden parlarsa ya da madde yeniden tutuşursa yangın anında söndürücü tozunuz kalmayabilir.

  Yangınla savaşmaya başlamadan evvel, itfaiyeye haber vermeniz gereklidir. İtfaiyeciler bu konunun profesyonelleridir ve nereye bakmaları ve ne aramaları gerektiğini çok iyi bilirler, hatta siz bu işi halletmiş olsanız bile.. Sözde söndürülmüş yangından dolayı ölümler olsa da, bunlar saatler sonra geri döndürülmüştür.

  Tesisinizde veya çalışma alanınızda genel olarak yangın söndürücülerin nerede olduğunu bilin. Üzerlerine ceketinizi asmayın ve önünü malzeme yığarak kapatmayın. Söndürücüler “şu an gerekli” olduğu zamanda kadar hiç gerekli olmazlar. Her zaman görülebilir ve erişilebilir olmaları, yangın çıktığı anda kolayca ve hızlıca müdahale edebilmeyi sağlar.

  Ve unutmayın – söndürücüler nispeten küçük yangınlarda kullanmak içindir. Eğer yangın çok büyükse veya hızlı büyüyorsa, diğerlerini uzak tutun ve itfaiyeyi bekleyin.

  http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Emergency, Where's the Fire Extinguisher.htm