Adımlarınıza Dikkat Edin Kaymayın Ve Düşmeyin -81- 2015-10-09

Adımlarınıza Dikkat Edin Kaymayın Ve Düşmeyin -81-

 1. Fatih Özcan
  İş yerinde ve iş dışında en sık rastlanan kaza nedeni kayma ve düşmelerdir. Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl 300.000 kişi düşme nedeni ile rahatsızlanmaktadır. Yılda yaklaşık 12.000 ölümlü sonuçları olan trafik kazalarından sonra ikinci sırada yer alan düşme ve kaymalar da ölümcül olabilir. Düşmelerden korunmak için önce acele etmeyin ve sonra aşağıdaki kurallara uyun:

  YÜRÜDÜĞÜNÜZ YERE DİKKAT EDİN
  Nerede yürüdüğünüzün farkında olun. Dökülen sıvılar, araç gereç, malzeme, zemin kot farkları vb için sürekli yürüdüğünüz yere bakın. İyi aydınlatılmış yerde yürüdüğünüzden emin olun ya da ortam iyi aydınlatılmamışsa bir el feneri kullanın.

  UYGUN AYAKKABI GİYİN
  Ayakkabılarınızın iyi durumda olduğundan ve iş için doğru ayakkabı kullanıyor olduğunuzdan emin olun. Tabanı düzleşmiş ya da başka kusurları olan ayakkabıları kullanmayın. Eğer çalışma ortamınız ıslak ve kaygan ise, kaymayan bir ayakkabı veya çizme giyin. Özellikle kaygan pürüzsüz zeminlerde, deri kösele tabanlı ayakkabı giymeyin.

  ZEMİNDEKİ BOŞLUKLARA DİKKAT EDİN
  Korumasız, uyarısız zemin açıklıklarından kaçının. Özellikle şantiyelerde açıklıklar üzerine yerleştirilen kapakların üzerinde yürümeyin. Yürümek zorunda kalırsanız kesinlikle sağlam olduklarını kontrol edin. Asla çukurların ya da diğer boşlukların üzerinden atlamayın.

  MERDİVENLERDE DİKKATLİ OLUN
  Merdivenlerde aşağı ya da yukarı giderken koşmayın. Adımlarınızı atarken basamakların iyi durumda olduğunu ve herhangi bir engel olmadığını kontrol edin. Daima tırabzanları kullanın. Merdivenlerin iyi aydınlatılmış olmasını sağlayın ve merdiven kullanırken büyük hacimli malzeme taşımayın.

  MERDİVENLERİ DOĞRU KULLANIN
  Asla kırık ya da arızalı merdivenleri kullanmayın. Merdiveninizi yükseklik/genişlik açısını ¼ olarak kurun. Merdiveni sağlam zemine oturtun ve üzerine çıktığınızda hareket etmeyeceğinden emin olun. Mümkünse merdiveninizi yapınıza bağlayarak sağlamlaştırın. Çapa gibi bir kazıkla merdiveni sabitlemek iyi bir fikirdir. Merdivenin son iki basamağını asla kullanmayın.

  İSKELELERİN KULLANMAK İÇİN GÜVENLİ OLDUĞUNDAN EMİN OLUN
  İskele üzerinde çalışırken, güvenli, istikrarlı ve doğru ayarlandığından emin olun. Tırabzanları eksik veya tabanı kararsız ise iskele üzerinde çalışma yapmayın. Tabanın iyi durumda olduğunu ve çatlak olmadığını kontrol edin. Yüksek iskelelerin sabitlenmesi için bir yapıya tutturulmuş olması gereklidir.

  ARAÇLARDAN ATLAMAYIN
  Asla ekipman ya da araçlardan atlamayın. Tutamak ve basamakları kullanın. Üç nokta kuralını unutmayın. Gevşek kayalara, kaygan yüzeylere, petrol sızıntılarına, vb. basmaktan kaçının.. Adımlarınıza dikkat edin ve havada tur atmayın. Unutmayın, yerçekimi daima kazanır!