Alkol Ve Iş-bir Iş Güvenliği Sorunu -35- 2015-10-09

Alkol Ve Iş-bir Iş Güvenliği Sorunu -35-

 1. Fatih Özcan
  Alkol tesiri altında çalışmak kesinlikle yasaklanmıştır. Bu mesaideyken içmemekten daha fazlası anlamına geliyor. Testler içmeyi bıraktıktan sonra, alkolün vücudunuzda 18 saate kadar tesiri olduğunu gösteriyor. Alkol kullanımı kanuni işbaşı sorunudur ve kesinlikle insanların yaşam çizgisini kontrol altına alma teşebbüsü değildir.

  Alkol bir yatıştırıcıdır. Herhangi bir alkol kullanımı kişinin kararını, düşünme yeteneğini ve bir dereceye kadar koordinasyonunu bozar. Bazı insanlar alkolle diğerlerine gore daha iyi başa çıkabilir fakat tüketilen herhangi bir miktarda alkolün biraz da olsa etkisinin olacağı bir gerçektir. Alkolü metabolize etmek için vücudunuzun yeteneğini etkileyen diğer faktörler kilonuz, tıbbi tedavileriniz ve önceki tıbbi durumunuzdur. Hemen hissetmeyebilirsiniz fakat alkolün karar vermenizi etkilediğini hatırlayın.

  İçtikten sonra artık kendi gücünüzü değerlendirme durumunda değilsiniz. Bir sakatlık olmaması için sarhoş olmamalısınız. Eğer gün içerisinde içmeden duramıyorsanız bu sizing için problem olabilir , dolayısıyla profesyonel yardım almalısınız.

  İşyerinde içen iş arkadaşınız için ne yapmalısınız? Durumu görmezden mi gelmelisiniz yoksa rapor mu etmelisiniz? Çoğu insanlar durumu gözden gelirler çünkü probleme sebep olmak istemezler veya durumun içerisinde olmak istemezler. İnsanlar herhangi bir bedel dolayısıyla anlaşmazlıktan sakınmayı tercih edeceklerdir. Fakat bir de şu yönden bakın – içkici , ne kadar hoş bir iş arkadaşı olduğu önemli değil, size iyilik yapmıyor. İçen kişinin daha az verimli çalıştığı bir gerçektir. Boşa geçen zamanı kim toparlayacak? Siz yapacaksınız. İçen kişinin bir kazaya karışma olasılığının daha fazla oluşu bir gerçektir. Başka kimleri risk altına sokuyor? Sizi !

  İçmeye devam etmeye izin veriyor musunuz?

  • İçen kişinin düşük verimini siz kapatıyorsunuz.
  • Hatalarını kapatıyorsunuz.
  • Onun yüzünden diğerlerinden siz af diliyorsunuz.
  Durumun kontrolünü elinize alın.

  • Durumun devam etmesine izin vermeyin. İçen kişinin hatalarını kompanse etmeyi bırakın.
   • Amirinizle konuşun. Herhangi bir performans veya güvenlik sorunu işinizi etkiliyorsa bunu amirinizle konuşmak sizing sorumluluğunuzdadır. İçen bir kişi kusurlu bir testere kadar tehlikeli olabilir. Testereyi amirinize bildirme konusunda tereddüt etmezdiniz, değil mi?
   • Eğer tedirginseniz, amirinize bir problem olabileceğini söyleyin. İyi bir amir inisiyatif kullanacaktır ve problemi ortadan kaldıracaktır.
  Ne yaparsanız yapın, bişey yaptığınıza emin olun. İş arkadaşınızı yardıma ihtiyacı olabileceği için izleyin. Eğer yapmazsanız, birinin hatasını pahalıya ödeyebilirsiniz.

  4857 Sayılı İş Kanunu

  İçki veya uyuşturucu madde kullanma yasağı

  Madde 84 - İşyerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya

  uyuşturucu madde kullanmak yasaktır.

  İşveren; işyeri eklentilerinden sayılan kısımlarda, ne gibi hallerde, hangi zamanda ve hangi şartlarla

  alkollü içki içilebileceğini belirleme yetkisine sahiptir.

  Alkollü içki kullanma yasağı;

  a) Alkollü içki yapılan işyerlerinde çalışan ve işin gereği olarak üretileni denetlemekle görevlendirilen,
  b) Kapalı kaplarda veya açık olarak alkollü içki satılan veya içilen işyerlerinde işin gereği alkollü içki içmek zorunda olan,
  c) İşinin niteliği gereği müşterilerle birlikte alkollü içki içmek zorunda olan,

  İşçiler için uygulanmaz.


  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Alcohol & the Job - A Safety Issue.htm