Alkol Ve Iş Emniyeti -4- 2015-10-09

Alkol Ve Iş Emniyeti -4-

 1. Fatih Özcan
  Çalışma esnasında alkol kullanmak veya gece alınmış alkolün etkisi tamamen geçmeden çalışmaya başlamak kesinlikle yasaktır. Testler göstermiştir ki kişi içmeyi bıraktıktan ancak 18 saat sonra alkol etkisini kaybetmektedir.

  Alkol bir uyuşturucu gibidir. Alkol alındığı miktara bağlı olarak kişinin davranışlarını etkiler. Bunlar kişinin yargı yeteneğini kaybetmesi, düşünme yeteneğini kaybetmesi, hareket kontrolünü kaybetmesi veya koordinasyonunu kaybetmesi olabilir. Bazı insanlar alkolle başa çıkabileceklerini, onları etkilemediklerini düşünürler. Ancak gerçek şudur ki alkol tüketimi kişi üzerinde kötü etkilidir.

  Çalışma arkadaşlarımızı içki içerken gördüğümüzde ne yapmalıyız? Acaba görmemezlikten mi gelmeliyiz yoksa rapor mu etmeliyiz? İnsanların bir çoğu bunu görmezlikten gelmeyi tercih eder. Neden, ya karışmak istemediklerinden ya da iş yerinde problem çıkmasını istemediklerindendir. Ancak şunu bilmelisiniz ki alkol aldığını gördüğün arkadaşının üretkenliği günden güne azalacak ve çok büyük bir olasılıkla kazalara sebep olacaktır ve böylece sadece kendisine değil birçok kişiye de zarar verecektir.

  · Öncelikle bu durumun devam etmesine izin vermemelisin. İçen arkadaşını görmezlikten gelmeyi bırak!

  - Süpervizörünle konuş. İşine etki eden her şeyi buna emniyet konuları da dahil süpervizörüne anlatman senin sorumluluğundur. İçen arkadaşın göründüğünden de tehlikeli olabilir. Bu nedenle gördüğün olumsuzlukları süpervizörüne anlatmaktan çekinmemelisin.

  - Eğer ki süpervizörüne bir öneride bulunamıyorsan hiç değilse orada bir problem olduğunu söylemelisin. İyi bir süpervizör buradan yola çıkarak konuyu geliştirecek ve gerekeni yapacaktır.

  Ne yaparsan yap, yaptığın şeylerden emin ol. Çalışma arkadaşlarını gözlemle, sana ihtiyaçları olabilir. Eğer bunu yapmazsan başkalarının hatalarını pahalıya ödeyebilirsin.