Ankrajlar Sabitleme Kenetleme Ekipmanı -316- 2015-10-09

Ankrajlar Sabitleme Kenetleme Ekipmanı -316-

 1. Fatih Özcan
  Bir ankraj (sabitleme ekipmanı), herhangi bir kişisel düşme önleyici sistemin anahtar bir parçasıdır. Çünkü cankurtaran halatınızı (lifeline) veya enerji emici emniyet halatınızı (lanyard) ankraja bağlarsınız. Bir ankraj, bir binanın önemli bir yapı elemanının etrafına sarılmış taşıyacağı yük oranı belirlenmiş emniyet kemerinden de oluşabilir. Bir ankraj, bir yapıda kalıcı veya geçici olarak üretilmiş bağlı bir parçada olabilir.

  Ankraj seçimi

  Uygun bir ankrajın seçimi kullandığınız kişisel düşme önleyici sistemin tipine bağlıdır.

  · Eğer bir düşüş kısıtlayıcı sistem kullanıyorsanız, ankrajınız en az 3,5 kN (800lb.) veya işçinin ağırlığının 4 katı yükü taşıyabilecek kapasitede olmalıdır.
  · Eğer düşüş durdurucu (yakalayıcı / bloke edici) bir sistem kullanıyorsanız, ankrajınız en az 22 kN (5000lb) kuvvete dayanabilecek kapasitede olmalıdır. Yada, olası durdurulması gereken kuvvetler biliniyorsa, ankraj düşen bir işçi nedeni ile oluşan maksimum durdurulması gerekli kuvvetin 2 katına dayanıklıysa kullanılması kabul edilir. Örneğin üreticiler düşüş durdurucu sistemlerdeki enerji emici aparatların dayanabileceği maksimum durdurma kuvvetini belirteceklerdir

  Not: yukarıdaki ankraj değerleri yatay cankurtaran sistemleri için uygulanmaz. Yatay bir cankurataran halatı ankrajları üzerine gelecek olası kuvvetler, kişisel düşüş kısıtlayıcı veya düşüş durdurucu sitemlerden çok daha büyük olabilir.
  aa.png

  Yararlanılan Kaynak:
  WORK FAE BC: Anchors
  http://www2.worksafebc.com/i/construction/Toolbox/pdfs/TG06-14_Fall_protection_anchors.pdf