Araç Bakımı -34- 2015-10-09

Araç Bakımı -34-

 1. Fatih Özcan
  Araç bakımı neden çok önemlidir? Cevap çok açık olmalı. Tüm günü yolda geçiren bir sürücü, aracının tüm sürüş koşullarında problemsiz ve güvenli çalıştığı konusunda emin olmak isteyecektir. Aracın sahibi önleyici bakımla da ilgilenir. Aracı korumanın en kolay ve en ekonomik yolu önleyici bakımdan geçer. Rehberlik için araç kitapçığını kullanın.

  Önleyici bakım programının kayıt tutmadan iyi olduğu düşünülemez. Tüm araçlara ait bakım – tamir dosyası olmalı, bu dosya yağlama kayıtları, kontrol kayıtları ve bakım programını da içermeli. Eğer araç lease edilmiş ise, kayıt aracı sağlayan yükleniciyi belirlemelidir.

  Sürücüler, araçlarının mekanik durumlarını bilmekten sorumlu olmalıdırlar. Aracın her kullanımından önce iyi durumda olduğunu garanti edecek kişi sürücüdür.

  Başlamadan önce, Aracın içini kontrol etmeli ve tabanda alet, paçavra bezler veya kirlenmiş kıyafetler gibi engeller ve fazlalıklar olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda sağlam olduklarını görmek için koltuk ve emniyet kemerlerine yakından bakmalısınız.

  Motoru çalıştırın ve göstergelere bakın—değerler normali göstermeli. Motor çalışır haldeyken ısıtıcı, havalandırma ve silecekler kontrol edilmelidir.

  Acil durum ekipmanlarını kontrol edin. Yangın söndürücü dolu & kullanılabilir olmalıdır ve yeterli reflektörler bulunmalıdır.

  Farları, araç içi lambaları ve aracın dışındaki reflektörleri kontrol edin. Sürücü lastiklerin iyi durumda olduğunu da kontrol etmelidir.