Araç Yangınları -246- 2015-10-09

Araç Yangınları -246-

 1. Fatih Özcan
  Yangından hepimiz doğal olarak korkarız. (Muhtemelen kontrol altına alınmazsa neler yapabileceğini bildiğimiz içindir.) Aracınızda yangın çıkması durumunda ne yapacağınızı biliyor musunuz?

  Yangın nerede çıkarsa çıksın ilk yapılacak şey mümkün olan en kısa sürede aracı yolun dışına alarak güvenli bir şekilde motoru durdurmaktır. Hızlıca polisi ve itfaiyeyi arayın veya birine arattırın. Eğer taşınan yükün patlama ihtimali varsa bütün trafiği durdurun ve 600 metrelik alanı boşaltın. Yangın söndürme işini itfaiyeye bırakın. (Aracın kapılarını açmak tehlikeli bir alevlenmeye neden olabilir.)

  Araç lastiklerin yanması genellikle aşırı miktarda sıcaklık artışına sebep olur. Eğer bol miktarda su kullanımı mümkünse lastiği soğutmak için tamamen ıslatın. Su mevcut değilse, kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü veya çamur kullanın. Yangının tekrar başlamaması için tetikte olun.

  Motor bölmesindeki yangınlar kısa devreye veya yakıt sızıntısına neden olabilir. Bu durumda kuru kimyasal toz en etkili söndürme aracıdır. Eğer mümkünse elektriğin yangına daha fazla etki etmemesi için akü kablolarını kesin.

  Araç gövdesi yangınları genelde daha kolay kontrol altına alınabilir. Yangın herhangi bir kısa devreye neden olabilecek güçte ise akü kablolarını sökün. Yangını kontrol altına almak için kuru kimyasal toz veya su kullanın. Yangın yayılırsa itfaiyenin müdahale etmesini sağlayın.

  Eğer yangının kontrol altına alınabilmesi ile ilgili herhangi bir şüphe varsa hemen acil durum hizmetlerini arayın.

  Özellikle yangın yakıt tankını tehdit ettiği zaman işinizi şansa bırakmayın. Trafiği durdurun ve alanı boşaltın. Araçlar yenilenebilir ama insanlar yenilenemez..

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Fleet/Vehicle Fires.htm