Aracınızı Sürüşünüzü Kışa Hazırlayın -251- 2015-10-09

Aracınızı Sürüşünüzü Kışa Hazırlayın -251-

 1. Fatih Özcan
  Kışa hazırlığınızın etkili olduğundan emin olmak için düzenli kontrollerinizi yapın.

  Radyatörlerinizdeki antifrizi ve silecek sularını kontrol edin. Akü şarjını ve sıvı seviyesini kontrol edin. Egzoz sistemini kontrol edin. Silecekleri, farları, buz önleyicileri, frenleri, lastik hava basıncını ve lastik diş derinliğini kontrol edin. Kış aylarında yolculuğunuzun güvenliğini tehlikeye atabilecek her şeyi kontrol edin.

  Aracınızdaki alet kutusunda 2 veya 3 tane temiz bez ve bir spatula olmasına önem verin.

  Kışa hazırlık için sürüş davranışlarımızı değiştirmek durumunda kalabiliriz.

  Kış için yeni sürüş tekniklerini tekrar ayarlayın ve benimseyin. Geçtiğimiz yazın düzgün, kuru yol şartları geride kaldı ve yağmur, kar, buzla tehlikeli hale gelen asfaltla başa çıkacaksak farklı bir yaklaşıma ihtiyacımız var.

  Her şeyden önce şunu unutmayın ki, kaygan yollarla beraber trafik daha yavaş akacak, bu yüzden normalde yola ayırdığınız vakitten daha fazla vakti yola ayırın.

  Kaygan zemin yüzünden, önünüzde bir şey olması ihtimaline karşı tetikte olun, takip mesafesini artırın. Durmak için daha fazla mesafeniz olmalı - ekstra bir hava yastığı. Eğer öndeki araç yavaşlarsa, asfaltın kuru yerinde frene basar ve aniden durursa ve siz ıslak zemin üzerindeyseniz başınız belada demektir.

  Kışın; görmek ve görülebilmek özellikle önemlidir. Donuk, bulutlu günler görüş açısını azaltır, böyle durumlarda kısa huzmeli farlarla yolunuza devam edin. Diğer sürücüler loş ortamda aracınızın dış hattından ziyade farlarınızı görürler.

  Uzman sürücüler, buz ve karda arabalarını hareket ettirmek için gaza aniden yüklenmektense yavaş yavaş gaz vermenin daha etkili olduğunu tespit etmişlerdir. Ayrıca, ıslak asfaltın kuru asfalta göre daha yavaş hızla geçilmesi gerektiğinde de görüş birliğine varmışlardır. Frenleriniz ne kadar iyi olursa olsun, eğer lastikleriniz asfaltı kavrayamazsa yüksek hızı kontrol edemezsiniz. Kış şartlarında yolda acil duruş yapmak için çok sayıda nafile deneme bunun ispatıdır.

  Dönüşlerde lastiklerinizin kaymaması için dönüşe girmeden önce yavaşlamalı ve dönüşe başladıktan sonra hafifçe gaza basmalısınız.

  Kara, buza aldırmadan yola çıkmanız gerekliyse, kuvvetlendirilmiş lastik zincirleri sürtünme kuvvetini artırmak, güvenli şekilde durabilmek ve kaymayı önlemek için en iyi sigortanızdır.

  Kaygan yollarda sürmeniz gerektiğinde ‘’düşüncenizi kışa hazırlamayı’’ deneyin.

  Kaynak: http://www. toolboxtopics. com/Fleet/Winterizing. htm