Ateşleyici (barutçu) Iş Talimatı -259- 2015-10-09

Ateşleyici (barutçu) Iş Talimatı -259-

 1. Fatih Özcan
  1. Depodan patlayıcı madde almadan önce vücudundaki statik elektriği boşalt. Üzerindeki statik elektrik kapsülü patlatabilir
  2. Patlayıcı madde sandıklarının içine başka bir madde koyma.
  3. Ocak idaresince izin verilenlerin dışındaki nakliye araçları ile patlayıcı madde taşıma. Bu araçlar patlayıcı madde sigortalı olup uygun araçlardır.
  4. Patlayıcı maddenin kaybı ya da çalınması durumunda derhal yetkililere haber ver.
  5. Patlayıcı maddeyi lağım deliğine koymadan önce, gaz ölçümü yapıldıktan sonra %1 veya daha fazla Metan tespiti halinde, asla delik doldurma-ateşleme yapma. Grizu patlamasına neden olabilir!!
  6. Kartuşları deliklerine özenle, zorlamadan, şekillerini bozmadan sok. Sıkılama çubuğunun iletken olmamasına dikkat et.
  7. Kapsül tellerinin uçlarının temizlenmesi, bağlantıların yapılması ve ateşleme işlemlerini bizzat kendin yap, başkasına yaptırma.
  8. Ateşleme tellerini manyetoya bağlamadan önce gerekli yerlere nöbetçi konulduğundan ve orada bulunanların emniyette bulunduğundan emin ol. Ateşleme sahasına girenler olabilir.
  9. Patlamamış patlayıcı madde kaldığından şüphelenilirse, en az 5 dk. geçmeden kimseyi ateşleme alanına sokma. 5 DAKİKKA İÇİNDE PATLAMA RİSKİ VARDIR. Lağım deliğinde kalan patlamamış patlayıcı maddeyi zararsız hale sokamazsan, çalışmayı durdurup nezaretçiye bizzat bilgi ver ve gelen vardiya barutçusuna durumu bildirerek işi teslim et.
  10. Ateşleme kablolarının diğer elektrik iletkenleri ile temas etmesini önle. Ateşlemeden önce bütün bağlantıları gözden geçir, kısa devre kontrolü yap. Kullanılmadıkları zamanlarda kabloların çıplak uçlarını birbirine bağla.
  11. Ateşleme manyetonu yanından ayırma. Kendi ve dolumdaki kişilerim güvenliği için önemli.
  12. Bozulmuş patlayıcı maddelerin hepsini birden imha etme. 5 er kg’lık olarak böl, ayrı ayrı imha et, sen ve çevrede bulunanlar kazalanmasın