Azot Güvenliği -247- 2015-10-09

Azot Güvenliği -247-

 1. Fatih Özcan
  Azot dünyada en çok bulunan gazdır. Soluduğumuz havanın yaklaşık olarak %78’i azottur. Azotsuz yaşamamız mümkün olmamakla birlikte, yüksek konsantrasyonlarda öldürücü olabilmektedir. Azot inert bir gazdır. Renksiz ve kokusuzdur ve sınırlı ortamlarda oksijenin yerini alabilir.Azot reaktif olmaması veya inert olmasından dolayı boru hatlarında arındırıcı gaz olarak kullanılır. Ayrıca inert olması ve nemi engellemesi sebebiyle kanal ve tanklarda koruyucu gaz olarak ta kullanılır. Her yıl, sanayi çalışanları azot yüzünden ölmektedir. Bununsebebi nedir?Çünkü, onlar tıpkı oksijen kullanırken etrafta açık alev veya ısı olmaması için önlemlerin alınması gibi uygun önlemleri, azot kullanırken almıyorlar. Azot solunduğunda basit boğucu olarak etki eder.

  Önlemler:

  - Azot silindir ve boru hatlarını açarken, iyi havalandırılmış yerde olduğunuzdan emin olun.

  - Azotu kullanırken direkt olarak solumaktan kaçının. Azot oranı ortam havasında % 90’a çıkar ve oksijenin yerini alarak % 11 civarına düşürürse gaz maskesi sizi korumaz. Bu tip ortamlarda sadece yeterli hava sağlayan solunum cihazları kullanılmalıdır. Azota aşırı miktarda maruz kalmak ani ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Eğer oksijen düzeyi % 18’in altına düşerse hemen güvenli bir ortama geçin.
  - Eğer bir iş arkadaşınız sınırlı bir alanda azota maruz kalırsa acele etmeyin ve korumasız bir şekilde kurtarmaya çalışmayın. Hemen 112 yi arayın, sonra kişiyi kurtarmak için bir SCBA (solunum cihazı) takın.
  - Sınırlı bir alanda tasfiye işlemi için sıkıştırılmış azot kullanıldıysa her zaman bu alanların ortam havasını test edin ve sürekli izleyin.
  - Azotla tasfiye işlemi yapılan bir kanalı, solunum cihazı takmadan asla içine bakmak için açmayın. Azot zehirlenmelerinin vücuda ciddi etkisi olup çalışanlar bilincini kaybederek açılmış olan bu azotlu kanalların içine düşebilirler.
  - Bütün silindir ve azot tanklarını kullandıktan sonra kapatın. Silindir ve tankları hareket etmeyen yapılara uygun şekilde yerleştirin. Tüm dolu ve boş konteynerler etiketlenmelidir.

  İlave Not : SCBA nin açılımı Self Contained Breathing Apparatus’tur. Türkeceye basınçlı hava tüpü olarak aktarabiliriz (Tercümeye Hasan Taraçıoğlu beyin maili ile katkısıdır)

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/Nitrogen Safety.htm