Balık Işleme Süreçlerinde Ergonomi -148- 2015-10-09

Balık Işleme Süreçlerinde Ergonomi -148-

 1. Fatih Özcan
  Balık işleme endüstrisi dâhilinde meydana gelen sakatlanma/yaralanmalar, yüzde seksenden daha fazla bir oranda ergonomi ile ilgilidir. Bu tür yaralanma/sakatlanmaların yüksek seviyelerde meydana gelmesinin ardında yatan neden, vardiyaların uzun olması ve birçok görevin yerine getirilmesi için gereken tekrarlanan hareketler şeklindedir. Ergonomi kavramının anlamı, işi, işi yapan kişiye uydurmaktır. Aşağıda yaralanmaların ve sakatlanmaların önüne geçebilmeniz için faydalı bulabileceğiniz bazı tavsiyeler yer almaktadır:

  FILETO OPERASYONLARI:

  Bıçakları her daim keskin tutun. Keskin bir bıçak çok daha az güç kullanılmasını gerektirir.

  Mümkün olduğunca eliniz ile kıskaç hareketi yaparak kavramaktan kaçının. Durağan kas faaliyetleri uç noktalara kan akışını azaltarak kas yorulmasına yol açar. Yorulan kaslar yaralanma/sakatlanmaya daha kolay maruz kalırlar.

  Bileğinizin doğal konumunu koruyabilmesi için sap kısımları kesici yüzeyden daha yüksekte olan bıçakları kullanın. Bıçağın sapını çok sıkı kavramayın. Sıkı kavramak, kan akışını azaltarak beraberinde kas yorgunluğu getirir.

  Çalışma alanınızı, işinizi yaparken eğilmenizi gerektirmeyecek ya da kollarınızı rahat bir pozisyondan daha fazla kaldırmanız gerekmeyecek şekilde ayarlayın. Bu ayarlama işlemi, üzerinde ayakta durduğunuz yüzeyin alçaltılması ya da yükseltilmesi ile gerçekleştirilebilir.

  Çalışan personeli düzenli bir şekilde bir işten diğerine değiştirmek sureti ile rotasyona tabi tutun. Bu, çalışanların farklı kas gruplarını kullanmalarını temin etmekle kalmaz, aynı zamanda yorgun kasların dinlenip kendilerine gelmelerini de sağlar.

  MALZEME ELLEÇLEME/KALDIRMA:

  Kaldırma eylemini diz hizasından daha aşağıda bir noktadan yapmak bel ağrısının en önemli nedenleri arasındadır. Kaldırmaya başlanan noktayı yükseltmek için malzemenin altına birkaç palet koyun.

  Kaldırma işlemini omuz hizasından daha yukarıda yapmaktan kaçının. Bu işlemin düzenli yapılan bir görevin bir parçası olması durumunda ise, malzemeleri daha alçak bir noktada depolamanıza müsaade edecek bir yöntem bulun.

  Kaldırma ve taşıma eylemleri için mümkün olduğunca caraskal, palet taşıyıcı ve forklift gibi mekanik araçlar kullanın.

  Bir şey kaldırdığınızda vücudunuzun dönmesinden/burkulmasından kaçının. Gerekirse, sadece vücudunuzun üst kısmının değil, vücudunuzun bir bütün halinde dönebilmesi için yer açabilmek amacı ile konteyner ya da paletleri daha geniş aralıklar bırakarak yerleştirin.

  Kürekle buz atmak ya da balık toplamak gibi işlemler, vücudun bir tarafını zorlamamak için iki taraftan da yapılmalıdır. Bu görevleri yerine getirirken de vücudunuzun dönmesinden/ burkulmasından kaçının.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Fish Processing Ergonomics.htm