Baretlerin kullanımı 2015-10-09

Baretlerin kullanımı

 1. Fatih Özcan
  Başa alınan ciddi bir darbe kalıcı beyin hasarına ya da sakat kalmanıza yol açabilir. En iyi ihtimalle şiddetli bir başağrısı yapacaktır. Bu nedenle düşen cisimlerden, darbelerden ve yüksek voltajlı elektrik çarpmalarından korunmak çok önemlidir. Potansiyel baş yaralanmasına -düşen ya da hareketli cisimlerden kaynaklanabilir- karşı ve başın elektriğe maruz kalmasına karşı uygun koruyucu başlık kullanılmasını zorunlu tutulmaktadır.

  Baretler: Baretlerin standartlarını gösteren rehberler vardır. Baretlerin içinde standart göstergeleri ve üretici firmanın adı bulunmalı ve aşağıdaki dizaynlardan birine sahip olmalıdır;

  • A Sınıfı: Bu sınıftakiler, başı düşen cisimlerden ve düşük voltajlı elektrik çarpmalarından korur.
  • B Sınıfı: Bu sınıftakiler, A sınıfı baretlerinin özelliklerine ek olarak yüksek voltajlı elektrik çarpmalarından da korur.
  • C Sınıfı: Bu sınıftakiler başı düşen cisimlerden korur; ancak, elektrik çarpmalarından korumaz.
  Baretler, başımızın üstüne gelebilecek her türlü darbeden korurlar. Bu nedenle, baretlerimizi mutlaka uygun şekilde giymeliyiz. Bareti başımıza geriye doğru değil, tam oturtmalıyız. Eğer bareti düzgün takmamışsak, iyi bir koruma da bekleyemeyiz.

  Baretlerimizi;
  • Günlük olarak bir hasarı, bir çiziği ya da bir kırığı var mı diye kontrol etmeliyiz ki, bizi tam olarak koruyabileceğinden emin olabilelim.
  • Eğer kırılmış ya da eskimiş ise, kullanmamalıyız.
  • Eğer baretimizi tanımlamak için işaretlememiz gerekirse, yapışkan bir çıkarma ya da şerit kullanmalıyız. Baretlerin üzeri boyanmamalı, kesilmemeli ve kazınmamalıdır.
  • Baretleri, araçlarda cam kenarlarına koymamalıyız. Aşırı sıcak koruma derecesini azaltabilir. Ayrıca, baretler bir trafik kazasında, fırlatılmış top güllesine dönüşebilir.
  • İçinde bulunan süspansiyon sistemini yılda bir kez ya da sistem bozulduğunda değiştirmeliyiz. Saç yağı ve kiri, bu süspansiyon sistemini zayıflatmaktadır.
  • Hiç değilse ayda bir defa baret ve ter bandı ılık, sabunlu su ile yıkanmalı ve sonra iyice durulanmalıdır.
  Hafif ve yumuşak plastikten yapılma darbe koruyucuları başımızı ciddi darbelerden veya düşen cisimlerden korumaz. Bu nedenle, asla baret yerine kullanılmamalıdır.

  Başımızı darbeleri karşılamak için değil, bilgi almak için kullanmalıyız!