Basınçlı Gaz Tüplerinin Taşınması -152- 2015-10-09

Basınçlı Gaz Tüplerinin Taşınması -152-

 1. Fatih Özcan
  Kaçınız basınçlı gaz tüplerinin ne kadar tehlikeli olduğunun farkındasınız? Bir örnekle açıklayalım.

  Bir işçi basınçlı gaz tüplerini kamyondan boşaltıyordu. Tüplerden birinde vananın koruması yoktu. İşçi bu tüpü hidrolik arka kapağa yuvarladı. İşçi arka kapağa ulaştığında tüp kontrolünden çıktı ve kayarak düştü. Vana zemine çarptı ve kırıldı. Gaz tüpü roket gibi yükseldi ve adamın yüzünde parçalandı. Tüp çalışma alanından 400 metre ötede bulundu. İşçi birkaç saat sonra hastanede öldü. Basınçlı gaz tüpleri tuğla duvarlardan geçmeleriyle (tuğla duvarları yıkmalarıyla) tanınmaktadır.

  BASINÇLI GAZ TÜPLERİNİ TAŞIMADAN ÖNCE

  Vana koruyucusunu kontrol edin. Bu başlık yerinde ve sağlam olmalıdır. Bu korumayı asla tüpü taşımak için kullanmayın. Vananın kapalı olduğundan emin olun.(Aynı zamanda işiniz bittiğinde ve tüp boşaldığında da vananın kapalı olduğundan emin olun) Tüpleri taşıyacağınız araca yerleştirene kadar regülatör (basınç düşürücü) takılmış olan tüpleri hareket ettirmeyin. Aksi takdirde regülatörü sökün ve koruyucu başlığa koyun. Regülatörlerin bir yere sert şekilde çarptığında kırılmak gibi kötü huyları vardır. Eğer tüpler soğuk havada donmuş ve birbirine yapışmışsa buzları eritmek için sıcak su (kaynar değil) kullanın. Ayırmak için asla manivela kullanmayın.

  TÜPLERİ HAREKET ETTİRİRKEN

  Tüpleri yavaşça eğerek ve zeminde döndürerek hareket ettirin. Tüplerin düşmemesi ve diğer tüplere veya yabancı cisimlere çarpmaması için dikkat edin. Kaldırmak için asla sapan veya magnet kullanmayın, çünkü tüplerin düşme şansı yüksektir. Beşik veya palet kullanarak tüpleri kaldırmadan önce tüplerin sabitlendiğinden emin olun. Daha önce sözünü ettiğimiz elinden tüp kayan işçi belki yeterince sıkı tutmamıştı. Belki elleri veya eldivenleri yağlı veya gresliydi. Bu hata onun hayatına mal oldu, siz de aynı hatayı yapmayın. Tüpleri her zaman sağlam bir şekilde kavrayın.

  TÜPLERİN KORUNMASI

  Gaz tüpleri kaynak veya kesme işlemlerine yakın ise, tüpler ve bu işlemler arasına yangına dayanıklı bir kalkan yerleştirin. Bu şekilde kıvılcım, sıcak çapak veya alevlerin onlara ulaşması mümkün olmayacaktır. Tüplerin dik durmalarını ve devrilmelerini önlemek için onları zincirle kolonlara veya diğer ekipmanlara bağlayın. Bu işlem dolu ve boş olanlar için de geçerlidir. Boş bir gaz tüpü üzerinize düşerse pek çok hasara neden olabilir. Boş olan gaz tüplerini kullanırken de dolu olanlarla aynı önlemleri alın. Neden? Sizce boş olan bir tüp dolu olabilir. “Ben dolu olduğunu bilmiyordum” iyi bir bahane olmaz. Farklı tip gaz tüplerini kullanırken, onları ayrı tutunuz.

  BASINÇLI GAZ TÜPÜ KAZALARINA ENGEL OLUN

  Uygun şekilde taşınmaz veya depolanmazsa gaz tüpleri roket gibi fırlayabilirler. Ve daha önce gördüğümüz gibi yalnızca maddi hasara değil ölümlere de neden olurlar. Sağduyunuzu kullanarak ve doğru kararlar vererek basınçlı gaz tüplerinden kaynaklanan kazaları engelleyin.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Handling Gas Cylinders.htm