Bıçaklarla Güvenli Çalışma -249- 2015-10-09

Bıçaklarla Güvenli Çalışma -249-

 1. Fatih Özcan
  Sirke gitmiş bir genç adamın hikayesi vardır. Çeşitli gösterilerin yapıldığı çadırlardan birinde, “Bir dolara, hayatın en büyük gerçeklerinden birini öğrenin” yazmaktadır. Bu yazı, genç adamın ilgisini çeker ve bu “Büyük Gerçek”i öğrenmek için içeri girer.

  Çadırın içinde, loş ışık altındaki bir taburede oturarak, elindeki değneği yontan yaşlı bir adam vardır. Yaşlı adam sürekli kendi kendine, “Bıçağı Kendinden Uzağa Doğru Kullan, Böylece Asla Kendini Kesmezsin” diye konuşmaktadır. Bunu duyan genç adam bunun bir hilekarlık olduğunu düşünerek, aldatıldığına inanır. “Büyük gerçek bu muydu?” diye kendine sorar. Ancak, bu tavsiye hayatı boyunca değerli olmuştur, çünkü tavsiyeyi asla unutmamıştır.

  Bıçak ve diğer kesici aletleri evde olduğu kadar işyerinde de sıklıkla kullanırız. Kağıt kutularının şeritlerini keseriz. Et, balık veya tavuk eti keseriz. Her tür kabı keserek açarız. İpleri, kumaşları ve birçok malzemeyi keseriz ve kullanımımıza uygun hale getiririz. Ancak, bunu her zaman güvenli şekilde yapmayız.

  Bir kişiyi bıçak kullanırken seyredin ve bıçağı kendilerine doğru tutarken ne kadar sık yaralanma riski yarattıklarını kendiniz fark edin. Kişilerin, ekmekleri göğüslerinde tutarak bıçağı kendilerine doğru hareket ettirdiklerini göreceksiniz. Bazen, ip keserken, ipi bükerek ikiye katlayıp, bıçağı da yukarı doğru tutarız. Bıçak ipi keserken, kesme işleminin kuvveti, bıçağı yüze veya diğer uzuvlara yönlendirebilir. Bu hiç iyi bir fikir değildir!

  Kutuları açmak için kullanılan maket bıçakları da, çoğunlukla kutunun en uzak noktasından başlayarak kişinin kendisine doğru çekerek kullanılır. Bu oldukça yanlıştır. Yaşlı adamın dediği gibi, “Bıçağı Kendinden Uzağa Doğru Kullan, Böylece Asla Kendini Kesmezsin”!

  Yaşlı adamın açıklamadığı diğer bir büyük gerçek de, “Keskin Bıçak Güvenli Bir Bıçaktır!” kuralıdır. Keskin bir bıçakla bir nesneyi kesmek daha az kuvvet gerektirir. Bu da size bıçağı daha iyi kontrol edebilme yetisi verir. Büyük bir kuvvet uygulandığında, bıçak istenenden daha derine kesebilir – bazen bu etiniz de olabilir. Bazen insanlar bıçağın iyice körleştiğinden şikayet ettiğinde, neden hala o bıçağı kullanmakta ısrar ettiklerini merak etmiyor musunuz?

  Bıçak kullanımını gerektiren işlerde el ve kol korumaları da kullanılmalıdır. Özel imal edilmiş eldivenler, elleri ve kolları kesiklerden ve delme yaralanmalarından korur. Akıllı çalışanlar bu koruyucuları sürekli kullanır.

  Son olarak da, bıçakları güvenli kullanmak için.
  • Bileyin ya da imha edin!
  • İş için uygun bıçağı kullanın.
  • Uygun yerlerde kesilmeye dayanıklı eldiven kullanın.
  • Her zaman bıçağı kendinizden uzağa doğru kullanın ve böylece asla kendinizi kesmezsiniz!
  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Practice Good Knife Safety.htm