Bir Kazanın Raporlanması Ve Araştırılması -44- 2015-10-09

Bir Kazanın Raporlanması Ve Araştırılması -44-

 1. Fatih Özcan
  Güzel bir kaza araştırması şu soruları cevaplamaya çalışır:
  • Ne oldu?
  • Ne zaman oldu?
  • Nerede oldu?
  • Kim olayın içindeydi?
  • Neden oldu?
  • Tekrar oluşumu nasıl önlenebilir?
  Tüm kazalar ve nearmissler için bu sorular cevaplandığında, modeler su yüzüne çıkar ve önlenebilir nedenler sıklıkla ortaya çıkarılır. Fakat, araştırma sırasında elde edilen bilgi eksiksiz olmazsa modeler doğru olmayabilir. Olayın direk içerinde olan çalışanlar kadar iş arkadaşlarının gözlemleri de kritik olabilir. Bu aşağıdaki durumlarda yardımcı olur:

  • Araştırma başlamadan evvel herkez kaza hakkında zihinsel ve yazılı notlar yaparsa.
  • Gerçekleri karıştırabileceğinden dolayı, eğer herkez araştırıcıdan once diğer insanlarla konuşmaktan kaçınırsa.
  • Herkez olay hakkındaki tüm soruları mümkün olduğunca doğru cevaplarsa.
  • Herkez araştırmayı ciddi bir şekilde yaparsa-elinizden gelenin en iyisini yapın.
  Bir kaza olduğunda yapılacak ilk şey çalışanın yaralarının tedavi edildiğinden emin olmaktır. Sonraki aşama, kaza civarındaki olayları dikkatli bir şekilde araştırmaktır. Araştırmanın sebebi birini suçlamak olmayıp ne olduğunu öğrenmeye çalışmaktır böylece gelecekteki benzer olaylar önlenebilir. Bunda tüm çalışanlar öenmli bir rol oynar.

  Tüm kazalar rapor edilmeli ve araştırılmalı mıdır? İdeal olarak, sadece kazalar değil nearmiss’ler (ramak kala) de rapor edilmelidir. Nearmiss’lerin çalışılması birinin gerçekten yaralandığı daha ciddi olayların olmasını önlemeye yardımcı olur. Bu araştırmaların daima kapsamlı olmasına gerek yoktur fakat nearmiss kayıtları sıklıkla eğilimi veya düzeltilebilecek tehlikeli durumları gösterir.

  Çok ciddi olaylara en yüksek önem verilecektir. Hastanelik olmayla veya ölümle sonuçlanan bir kaza yaralıyla ilgilenildikten sonra derhal araştırılmalıdır. OSHA ve sigorta personeli için doğru gerçekler dikkatli bir şekilde toplanmalıdır, aynı zamanda çoklu yaralanma veya ölümler de araştırılmalıdır. Fotoğraflar, numuneler ve ölçümler sıklıkla gereklidir.

  Genellikle bunun için eğitilmiş süpervizörler veya personeller gerçek araştırmayı yürütürler. Bununla beraber, tüm çalışanlar kaza önleme prosesinde ve gelecekteki kazaları önlemede önemli bir rol oynarlar. Çalışanlar tüm kazaları ve nearmiss’leri rapor etmenin neden önemli olduğunu anladığında araştırmalarda işbirliğinde bulunduğunda yönetim onların tecrübelerinden ve girdilerinden yararlanır. Çalışanlar, daimi olarak kazaların potansiyel nedenlerine karşı, oluşmasından önce, alarm durumunda olmalıdırlar. Gerçekten birisi zarar görsün veya görmesin tüm güvensiz davranışlar ve durumlar derhal bir üst amire rapor edilmelidir.

  KAZAYI ÖNLEMEK HERKESİN SORUMLULUĞUDUR!