Bireysel Kalite Fark Yaratır -342- 2015-10-09

Bireysel Kalite Fark Yaratır -342-

 1. Fatih Özcan
  Hızlı değişen ve verime ihtiyaç duyulan bu günlerde kalite güvence standartlarında, ISO (Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu) sertifikasyonları gibi büyük bir önem verildiğini gözleriz. Fakat düşünmemiz gereken en büyük faktör, kalite proseslerini bireysel olarak nasıl etkilediğimizdir. Şerefimiz ve dürüstlüğümüz insan olarak işimizde ve yaptığımız her şeyde doğrulanmayı gerektirir. Bu nedenle, “Bu, emniyet üzerinde nasıl uygulanır?” diye sorabilirsiniz. (az imkanlarla çok iş yapmak)

  Kişisel davranışlarımız, kendimizin olduğu gibi başkalarının kaderini de belirleyebilir. Birşeyleri doğru yapmaya çalışırken başarısızlığa uğramamız, kendimizin olduğu gibi etrafımızdakilerin de sağlık ve emniyetini tehlikeye atabilir. Kendi metotlarımızı kullanırken alelade olmaktan sakınmalıyız. Eğer metotlarımız en iyi çabamızı gösteremiyorsa, yeterince iyi değil demektir. Ne yaptığımız, nasıl çalıştığımız ve kendimiz için kurduğumuz standartlar başarı ve başarısızlık arasındaki farkı yaratır. Eğer aleladeyi kabul edersek, hayat yolunda başarısızlığı kabul etmişiz demektir.

  Yoğun bir iş gününün sonunda, bir işçinin gemi binasındaki tesiste geminin gövdesinde bıraktığı çekiç örneğini düşünün. Ondört yıl sonra, okyanusun ortasında botta sızıntı başlamıştı. Çünkü, çekiç geminin gövdesinde zamanla delik açmıştı. Bot batmıştı ve yaşamlar sona ermişti.

  Peki ya dükkan zeminine dökülen yağ ve zamanında temizlenmemiş olmasına ne dersiniz? Saniyeler veya saatler sonra gelen çok yakın arkadaşınız olan bir çalışan, döküntüyü görmez, kayar ve düşer. Şimdi, geleceğini, ailesini ve gelecek yeni nesillerin kalitesini etkileyecek ciddi sırt problemleri var. Bu arada, bu yaralanmanın masrafı da bu küçük işi işlemez hale getirir ve tüm çalışanların ve iş sahibinin hayatlarını etkiler.

  Her zaman yapacağımızın en iyisini yapamayız, hayat yolunda alelade olmayı kabul ederiz. Yaptığımız her şeyde standartların üstünü yapmaya çalışalım, detaylara dikkat edelim. Eğer birşeyler yapmanın doğru yolunu bilmiyorsak, bilen birisine sormalıyız. Eğer yardım istersek, nasıl doğru yapıldığını öğrenirsek, görevi baştan başa tamamlamak ve ispatlamak için zaman harcamayız. Günlük olarak kalite proseslerine bireysel katkıda bulunmalıyız.

  Kendimiz için yüksek bireysel standartları kurduğumuz ve yapabileceğimizin en iyisini yaptığımız zaman bu farkı yaratabiliriz. Bu, bu dünyanın sunduğu en iyi yaşam kalitesinin korunmasına yardımcı olur.